HomeRACING RESULTS  RACING RESULTSRA

welcome TO krazyaboutracing.com  we are now in our 17th year of covering motor sports on the "world wide web"   we update the site on a daily basis .

  

http://files.constantcontact.com/eaf207a4301/a1ace9ed-2a58-460a-a75d-b16c34219490.jpg

http://files.constantcontact.com/990c923d501/15e1697d-34c7-4db9-9541-112cfe14a206.jpg

click the series logo for the latest news and racing coverage  

FOLLOW US on       https://sp.yimg.com/ib/th?id=OIP.M8a801590e578ad84ffe458416103b1fdH0&pid=15.1&rs=1&c=1&qlt=95&w=97&h=97#inline

Home

home

MONSTER CUP SERIES

XFINITY SERIES

 nscar TRUCK SERIES

arca

CRA

pass

cars

IHRA

AMA

fastrak

arca midwest

BADGER

must see racing

top gun sprints

nmdoty

POWRI

mowa

uscs

mscs

now series

buckeye sprints

kemyon midget

urss

cal lightning

rush sprints

cal powri

LUCAS LATE MODELs

  DURRENCE  LATE MODELs

 

RACING RESULTS  RACING RESULTSRACING RESULTS  RACING RESULTS

AMERICAN SPRINT CAR SERIES

(Image Credit: Ron Gilson)

John Carney II Tops ASCS Southwest At Central Arizona Speedway


 
Bryan Hulbert - CASA GRANDE, Ariz. (November 9, 2019) The season may be done for the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network, but John Caney II isn't done winning as the El Paso, Texas native landed in Victory Lane with the ASCS Southwest Region at Central Arizona Speedway on Saturday night.
The seventh time that Carney has won in 2019, the triumph in Casa Grande marked the same number of times he's topped the Arizona based tour.
Wheeling the Verville No. 01, Carney took the green from the pole and retained the point from there. Making the trip from Grand Forks, N.D., Mark Dobmeier crossed second with Eric Wilkins on the final podium step. J.T. Imperial and Alex Pettas completed the top five.
Jesse Baker crossed sixth with Nick Parker in tow. Bud Rowe, Jeff Lowery, and Joshua Shipley made up the top ten.
Up next for the ASCS Southwest Region is the 4th annual Copper Classic at Arizona Speedway.
Taking place Friday, November 29 and Saturday, November 30 the opening night of action will deal out $2,000 to win, $225 to start for the ASCS Southwest Region with Saturday's action upping the winner's bounty to $5,000 to win and $300 to start.
Along with the ASCS Southwest Region, the San Tan Ford ASCS Desert Non-Wing Series will also be in action at $1,000 to win, $150 to start Friday and $2,000 to win, $150 to start on Saturday. SWDRA Super Late Models complete the weekend card with $1,500 to Friday's winner and $3,000 to the driver who tops Saturday.
Event information, prices, and directions can be found at https://www.arizonaspeedway.net.
For other news, notes, and information on the American Sprint Car Series, from the National Tour to any of the nine Regional Tours that make up ASCS Nation in 2019, log onto http://www.ascsracing.com, follow on Facebook, on Instagram, and Twitter (@LucasOilASCS).
Race Results:
ASCS Southwest Region
Central Arizona Speedway (Casa Grande, Ariz.)
Saturday, November 9, 2019
Heat 1 (8 Laps): 1. 01-John Carney II, [2]; 2. 22-Jesse Baker, [1]; 3. 75X-J.T. Imperial, [3]; 4. 74-Colton Hardy, [5]; 5. 45-Jeff Lowery, [6]; 6. 6-Bud Rowe, [4]; 7. (DNF) 18J-Paul Jones, [7]
Heat 2 (8 Laps): 1. 13-Mark Dobmeier, [2]; 2. 2-Alex Pettas, [1]; 3. 115-Nick Parker, [4]; 4. 8-Eric Wilkins, [6]; 5. 7-Joshua Shipley, [3]; 6. 14-Cody Sickles, [5]
A Feature (25 Laps): 1. 01-John Carney II, [1]; 2. 13-Mark Dobmeier, [4]; 3. 8-Eric Wilkins, [5]; 4. 75X-J.T. Imperial, [6]; 5. 2-Alex Pettas, [2]; 6. 22-Jesse Baker, [3]; 7. 115-Nick Parker, [7]; 8. 6-Bud Rowe, [12]; 9. 45-Jeff Lowery, [9]; 10. (DNF) 7-Joshua Shipley, [10]; 11. (DNF) 18J-Paul Jones, [13]; 12. (DNF) 74-Colton Hardy, [8]; (DNS) 14-Cody Sickles,

 

(Image Credit: Ben Thrasher)

Bruce St. James Breaks Through With The ASCS Desert Non-Wing Series


 
Bryan Hulbert - QUEEN CREEK, Ariz. (November 2, 2019) Close to victory numerous times in 2019, Bruce St. James finally got the job done with the San Tan Ford ASCS Desert Non-Wing Series on Saturday night; claiming his first career ASCS sanctioned victory at Queen Creek's Arizona Speedway.
The 14th driver to score a victory with the San Tan Ford ASCS Desert Non-Wing Series, the "Radio Flyer" is the eighth winner of the 2019 season.
Taking the green from the right of the front row, St. James rode in the runner-up spot through Lap 7. Taking over the point from Joshua Shipley the following lap, the advantage at the finish was 1.194-seconds for the Woodland Auto Display No. 7k. Moving up from seventh, John Shelton crossed second with Pete Yerkovich taking the final podium step from fifth. Joshua Shipley slipped back to fourth with Rick Shuman making up a trio of positions to complete the top five.
Brad Weiss held onto sixth with Jesse Stonecipher moving up four spots to seventh. Ryan Murphy followed from 12th to eighth with Ronald Webster and Justin Kierce making up the top ten.
Getting down to the final two nights of the season, the San Tan Ford ASCS Desert Non-Wing Series returns to action along with the ASCS Southwest Region on Friday, November 29 and Saturday, November 30 for the Copper Classic. Friday's preliminary action for the Non-Wing division will award $1,000 to win, $150 to start with Saturday's payout jumping to $2,000 to win, $150 to start.
For other news, notes, and information on the American Sprint Car Series, from the National Tour to any of the nine Regional Tours that make up ASCS Nation in 2019, log onto http://www.ascsracing.com, follow on Facebook, on Instagram, and Twitter (@LucasOilASCS).
Race Results:
ASCS Desert Non-Wing
Arizona Speedway (Queen Creek, Ariz.)
Saturday, November 2, 2019
Heat 1 (8 Laps): 1. 7K-Bruce St. James, [1]; 2. 0-Jonas Reynolds, [3]; 3. 4T-Dennis Gile, [5]; 4. 25AZ-Rick Shuman, [2]; 5. 7-Wayne Siddle, [4]; 6. 43-Justin Kierce, [7]; 7. 7X-Ryan Murphy, [6]
Heat 2 (8 Laps): 1. 2-Joshua Shipley, [7]; 2. 9-John Shelton, [1]; 3. 3-Pete Yerkovich, [2]; 4. 51-Ronald Webster, [4]; 5. 33-Brad Weiss, [6]; 6. 76-Jesse Stonecipher, [5]; 7. (DNF) 17-Joe Scheopner, [3]
A Feature (25 Laps): 1. 7K-Bruce St. James, [2]; 2. 9-John Shelton, [7]; 3. 3-Pete Yerkovich, [5]; 4. 2-Joshua Shipley, [1]; 5. 25AZ-Rick Shuman, [8]; 6. 33-Brad Weiss, [6]; 7. 76-Jesse Stonecipher, [11]; 8. 7X-Ryan Murphy, [12]; 9. (DNF) 51-Ronald Webster, [4]; 10. (DNF) 43-Justin Kierce, [10]; 11. (DNF) 0-Jonas Reynolds, [3]; (DNS) 4T-Dennis Gile, ; (DNS) 7-Wayne Siddle, ; (DNS) 17-Joe Scheopner,
(Image Credit: David Campbell)

Scott Bogucki Wins A Wild One At The VANKOR Texas Sprint Car Nationals


 
Bryan Hulbert - FT. WORTH, Texas (November 1, 2019) When the dust settled on a slide job filled SawBlade.com A-Feature Friday night at the Texas Motor Speedway, Australia's Scott Bogucki capped off his 2019 season with the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network with victory at Tony Stewart presents the VANKOR Texas Sprint Car Nationals.
"This is unbelievable. I've got so many great people behind me with SawBlade.com, Scotty McDonald at Dissolvalloy, Lee with Ostrich Racing Engine - this is for them. We've been struggling lately, so before I went out Scotty's like hey, it's the end of the year, if you get it done let her rip but if you don't turn her over, I'll hit you with the four-wheeler. I didn't quite turn it over, but it was some fun," commented Bogucki with a chuckle, referencing his full-throttle donuts to celebrate his win.
Taking the lead on Lap 3 from Brandon Hanks, Bogucki kept pace through several restarts with the No. 28 finally getting held up in slower traffic at the race's mid-point.
With Tony Stewart in hot pursuit, the two drivers began going at it for the lead with Stewart wheeling his Rush Truck Centers No. 14 to the point on Lap 20. Trading lines and slide jobs through the next few laps, Bogucki regained the lead on Lap 23 as 18th starting, Aaron Reutzel, raced into the mix.
On the battle with Tony for the point, Scott stated, "I knew he had a run. It's hard sometimes to tell when you're leading where to go, but it didn't look clean enough to have rubbered up down there. I don't know if he was diamonding the corner or what, all I knew was I had to make myself as wide as I could be, but it was a lot of fun getting to slide Tony like that."
Using slower cars as picks with Stewart and Reutzel now in pursuit, Bogucki looked to have everything in hand. Rounding the final two turns, however, the cautions lights suddenly blinked on as McKenna Haase began helicoptering her No. 55 through turn-two with a pack of cars bearing down on her.
Setting up a green, white, checkered finish, Bogucki was able to keep pace as Stewart and Reutzel began racing each other for the runner-up spot. Able to take the position, Aaron was too late to mount a charge as Scott Bogucki raced to his fourth career victory with the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network.
Aaron Reutzel was the night's hard charger with 16 cars passed after having to race out of a B-Feature. Tony Stewart made up the night's podium with Blake Hahn coming up to finish fourth. Winning Thursday's prelim, Iowa's Terry McCarl capped the weekend with a fifth-place finish after a tough battle with Sammy Swindell who crossed the stipe sixth.
Roger Crockett in seventh was followed by 2019 Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network Champion, Sam Hafertepe, Jr. Ninth went to Harli White with Matt Covington completing the top ten.
A field of 39 drivers returned for the second night of Tony Stewart presents the VANKOR Texas Sprint Car Nationals. Five SCE Gaskets Heat Races went to Matt Juhl, Seth Bergman, Kevin Ramey, Brandon Hanks, and Danny Jennings. Hoosier Tire Qualifiers were won by Harli White, Tony Stewart, and Jordon Mallett. BMRS B-Features went to McKenna Haase and Aaron Reutzel.
Sam Hafertepe, Jr. picked up his fourth championship in as many years and his second for Hills Racing. The 2019 Brodix National Rookie of the Year is El Paso's John Carney II. With the series 28th season of competition in the books, the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network would like to thank the teams, promoters, sponsors, and above all the fans who make this all possible.
The schedule for the 2020 slate is in the works and is set to be released in December.
For other news, notes, and information on the American Sprint Car Series, from the National Tour to any of the nine Regional Tours that make up ASCS Nation in 2019, log onto http://www.ascsracing.com, follow on Facebook, on Instagram, and Twitter (@LucasOilASCS).
Race Results:
Lucas Oil ASCS presented by MAVTV
Texas Motor Speedway (Ft. Worth, Texas)
VANKOR Texas Sprint Car Nationals - Night 2
Friday, November 1, 2019
Car Count: 39
Event Count: 40
SCE Gaskets Heat Races (Top 30 in Passing Points advance to Qualifiers)
Heat 1 (8 Laps): 1. 09-Matt Juhl, [2]; 2. 28-Scott Bogucki, [6]; 3. 14-Jordon Mallett, [1]; 4. 22-Sean McClelland, [3]; 5. 21P-Robbie Price, [4]; 6. 9-Chase Randall, [8]; 7. 18J-R.J. Jacobs, [5]; 8. 12H-Tony Bruce Jr, [7]
Heat 2 (8 Laps): 1. 23-Seth Bergman; 2. 2X-Tucker Doughty; 3. 95-Matt Covington; 4. 74B-Jake Bubak; 5. 44-Sammy Swindell; 6. 47X-Dylan Westbrook; 7. 44M-Chris Martin; 8. 11X-Tyler Courtney
Heat 3 (8 Laps): 1. 79-Kevin Ramey, [1]; 2. 4-Terry McCarl, [3]; 3. J2-John Carney II, [8]; 4. 51-Aaron Reutzel, [6]; 5. 33C-Casey Carter, [5]; 6. 12W-Dale Wester, [4]; 7. 69-Larry Howery, [7]; 8. 33-Mike Merrell, [2]
Heat 4 (8 Laps): 1. 84-Brandon Hanks, [2]; 2. 11-Roger Crockett, [3]; 3. 10-Landon Britt, [1]; 4. 17W-Harli White, [6]; 5. 8M-T.J. Michael, [4]; 6. 77X-Alex Hill, [5]; 7. 20G-Jake Greider, [8]; 8. 29-Ace McCarthy, [7]
Heat 5 (8 Laps): 1. 1J-Danny Jennings, [2]; 2. 24D-Danny Sams III, [1]; 3. 14T-Tony Stewart, [4]; 4. 15H-Sam Hafertepe Jr, [5]; 5. 55-McKenna Haase, [3]; 6. 52-Blake Hahn, [7]; 7. 45X-Johnny Herrera, [6]
Hoosier Tire Qualifiers (Top 16 in combined Passing Points advance to the A-Feature)
Qualifier 1 (8 Laps): 1. 17W-Harli White, [1]; 2. 4-Terry McCarl, [3]; 3. 84-Brandon Hanks, [5]; 4. 24D-Danny Sams III, [2]; 5. 28-Scott Bogucki, [6]; 6. 55-McKenna Haase, [10]; 7. 79-Kevin Ramey, [4]; 8. 10-Landon Britt, [7]; 9. 8M-T.J. Michael, [9]; 10. 33C-Casey Carter, [8]
Qualifier 2 (8 Laps): 1. 14T-Tony Stewart, [2]; 2. 15H-Sam Hafertepe Jr, [1]; 3. 11-Roger Crockett, [3]; 4. 11X-Tyler Courtney, [4]; 5. 22-Sean McClelland, [7]; 6. 44M-Chris Martin, [9]; 7. J2-John Carney II, [6]; 8. 1J-Danny Jennings, [5]; 9. 21P-Robbie Price, [8]; 10. 77X-Alex Hill, [10]
Qualifier 3 (8 Laps): 1. 14-Jordon Mallett, [1]; 2. 44-Sammy Swindell, [3]; 3. 52-Blake Hahn, [9]; 4. 95-Matt Covington, [4]; 5. 23-Seth Bergman, [5]; 6. 51-Aaron Reutzel, [2]; 7. 74B-Jake Bubak, [8]; 8. 09-Matt Juhl, [6]; 9. 9-Chase Randall, [7]; 10. 20G-Jake Greider, [10]
BMRS B-Feature (Top 6 advance to the A-Feature)
B Feature 1 (12 Laps): 1. 55-McKenna Haase, [1]; 2. 74B-Jake Bubak, [4]; 3. 44M-Chris Martin, [3]; 4. 9-Chase Randall, [5]; 5. 21P-Robbie Price, [6]; 6. 45X-Johnny Herrera, [9]; 7. 09-Matt Juhl, [2]; 8. 77X-Alex Hill, [7]; 9. 2X-Tucker Doughty, [10]; 10. 12W-Dale Wester, [8]; 11. 29-Ace McCarthy, [11]; 12. 33-Mike Merrell, [12]
B Feature 2 (12 Laps): 1. 51-Aaron Reutzel, [3]; 2. 47X-Dylan Westbrook, [11]; 3. 79-Kevin Ramey, [1]; 4. 1J-Danny Jennings, [2]; 5. 8M-T.J. Michael, [5]; 6. 10-Landon Britt, [4]; 7. 12H-Tony Bruce Jr, [10]; 8. 20G-Jake Greider, [7]; 9. 18J-R.J. Jacobs, [9]; 10. 33C-Casey Carter, [6]; 11. 69-Larry Howery, [8]
Sawblade.com A-Feature
A Feature (30 Laps): 1. 28-Scott Bogucki, [5]; 2. 51-Aaron Reutzel, [18]; 3. 14T-Tony Stewart, [3]; 4. 52-Blake Hahn, [7]; 5. 4-Terry McCarl, [2]; 6. 44-Sammy Swindell, [4]; 7. 11-Roger Crockett, [8]; 8. 15H-Sam Hafertepe Jr, [12]; 9. 17W-Harli White, [6]; 10. 95-Matt Covington, [11]; 11. 74B-Jake Bubak, [19]; 12. 84-Brandon Hanks, [1]; 13. 44M-Chris Martin, [21]; 14. 47X-Dylan Westbrook, [20]; 15. 24D-Danny Sams III, [15]; 16. 55-McKenna Haase, [17]; 17. 79-Kevin Ramey, [22]; 18. 33C-Casey Carter, [25]; 19. 11X-Tyler Courtney, [10]; 20. 14-Jordon Mallett, [9]; 21. 2X-Tucker Doughty, [24]; 22. J2-John Carney II, [14]; 23. 23-Seth Bergman, [13]; 24. 22-Sean McClelland, [16]; 25. 21P-Robbie Price, [23]
Lap Leader(s): Brandon Hanks 1-2; Tony Stewart 20-22; Scott Bogucki 3-19, 23-30
Hard Charger: Aaron Reutzel+16
High Point Driver: Brandon Hanks
Provisional(s): Robbie Price (Points); Tucker Doughty (Points); Casey Carter (Regional)
2019 National Tour Driver Standings (Top 15 - Final): 1. Sam Hafertepe, Jr. 4,470; 2. Blake Hahn 4,381; 3. Roger Crockett 4,163; 4. Matt Covington 4,077; 5. Scott Bogucki 4,031; 6. John Carney II 3,962; 7. Harli White 3,732; 8. Robbie Price 3,679; 9. Jordon Mallett 3,602; 10. Tucker Doughty 3,286; 11. Alex Hill 3,189; 12. Seth Bergman 1,795; 13. Dylan Westbrook 1,540; 14. Jamie Ball 1,163; 15. Tony Bruce, Jr. 1,158;

 

(Image Credit: Gabe "Spongebob" Flores)

Terry McCarl Masters VANKOR Texas Sprint Car Nationals Opener


 
Bryan Hulbert - FT. WORTH, Texas (October 31, 2019) Halloween at Texas Motor Speedway delivered a few tricks, and all the treats for Terry McCarl, as the Altoona, Iowa driver wheeled TheSnowPlow.com/Destiny Motorsports No. 4 to his 14th career victory with the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network on Night 1 of Tony Stewart presents the VANKOR Texas Sprint Car Nationals.
"Man, it feels good to win because this wasn't an old man track. This place was cowboy-up tonight so I just want to let everyone know old T-Mac can still cowboy-it up," said McCarl. "Doug just gave me a great car; I really have to thank him and everyone who helps us. Every name on this car means a lot."
McCarl's first career win at the Texas Motor Speedway Dirt Track with the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network, the multi-time Knoxville Raceway track champion is the 15th different SawBlade.com A-Feature winner on the season.
Taking the green from sixth, McCarl rode fourth until Lap 8 when the caution flew for Harli White, who made contact trying to avoid a lapped car while running second.
Set to go green from third, Terry would end up taking off in second as race leader, Danny Jennings, started dropping water out of his engine. Giving the lead to Dylan Westbrook, the Hills Racing No. 47x shoe couldn't hold off the charge of McCarl with Terry edging into the lead Lap 9 by 0.017 seconds.
Pulling away from the field until the red lights flashed on as Channin Tankersley, who was running sixth, slammed the wall in the second turn after something came apart in the front suspension. Giving Westbrook a shot, the No. 47x could not keep pace, nor could anyone get a run with the field under caution again working Lap 23 for Seth Bergman.
Back to Lap 22 for the final drop of the green flag, Terry stretched his lead to 2.042 seconds before it was all said and done.
Getting a run on the final lap just as Dylan Westbrook suffered a mechanical issue, Sam Hafertepe, Jr. snagged second, and in doing so, secured his fourth consecutive championship with the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network. Westbrook was able to hold onto third with Matt Juhl and Blake Hahn making up the top five.
Moving up from 11th, Colorado's Jake Bubak was sixth with Scott Bogucki earning Hard Charger honors with a run from 20th to seventh in the SawBlade.com No. 28. Tony Bruce, Jr. followed in eight with Robbie Price making up nine positions to finish ninth. Matt Covington likewise gained nine positions from 19th to complete the top ten.
A field of 40 drivers was on hand for the first night of Tony Stewart presents the VANKOR Texas Sprint Car Nationals at the Texas Motor Speedway Dirt Track. Five SCE Gaskets Heat Races were won by Sammy Swindell, McKenna Haase, Matt Juhl, Seth Bergman, and Danny Jennings. Hoosier Tire Qualifiers were topped by Tony Bruce, Jr., Brandon Hanks, and Dylan Westbrook. The two BMRS B-Features was won by Sammy Swindell and Robbie Price.
The 2019 season with the Lucas Oil American Sprint Car Series presented by the MAVTV Motorsports Network concludes Friday, November 1, 2019, with the second round of Tony Stewart presents the VANKOR Texas Sprint Car Nationals. Gates open at 6:00 P.M. with racing at 7:30 P.M. (CT). More information can be found online at http://www.texasmotorspeedway.com.
For other news, notes, and information on the American Sprint Car Series, from the National Tour to any of the nine Regional Tours that make up ASCS Nation in 2019, log onto http://www.ascsracing.com, follow on Facebook, on Instagram, and Twitter (@LucasOilASCS).
Race Results:
Lucas Oil ASCS presented by MAVTV
Texas Motor Speedway (Ft. Worth, Texas)
VANKOR Texas Sprint Car Nationals - Night 1
Thursday, October 31, 2019
Car Count: 40
SCE Gaskets Heat Races (Top 30 in Passing Points advance to Qualifiers)
Heat 1 (8 Laps): 1. 44-Sammy Swindell, [2]; 2. 4-Terry McCarl, [6]; 3. 17W-Harli White, [8]; 4. 10-Landon Britt, [4]; 5. 52-Blake Hahn, [7]; 6. 29-Ace McCarthy, [1]; 7. 79-Kevin Ramey, [5]; 8. 2X-Tucker Doughty, [3]
Heat 2 (8 Laps): 1. 55-McKenna Haase, [2]; 2. J2-John Carney II, [4]; 3. 47X-Dylan Westbrook, [3]; 4. 17G-Channin Tankersley, [6]; 5. 9-Chase Randall, [1]; 6. 8M-T.J. Michael, [7]; 7. 69-Larry Howery, [5]; 8. 18J-R.J. Jacobs, [8]
Heat 3 (8 Laps): 1. 09-Matt Juhl, [4]; 2. 20G-Jake Greider, [2]; 3. 12H-Tony Bruce Jr, [3]; 4. 15H-Sam Hafertepe Jr, [8]; 5. 28-Scott Bogucki, [5]; 6. 77X-Alex Hill, [7]; 7. 14-Jordon Mallett, [1]; 8. 12W-Dale Wester, [6]
Heat 4 (8 Laps): 1. 23-Seth Bergman, [1]; 2. 21P-Robbie Price, [3]; 3. 74B-Jake Bubak, [4]; 4. 14T-Tony Stewart, [5]; 5. 51-Aaron Reutzel, [6]; 6. 44M-Chris Martin, [8]; 7. 24D-Danny Sams III, [7]; 8. 33-Mike Merrell, [2]
Heat 5 (8 Laps): 1. 1J-Danny Jennings, [2]; 2. 11-Roger Crockett, [4]; 3. 84-Brandon Hanks, [3]; 4. 45X-Johnny Herrera, [5]; 5. 11X-Tyler Courtney, [6]; 6. 22-Sean McClelland, [8]; 7. 95-Matt Covington, [7]; 8. 33C-Casey Carter, [1]
Hoosier Tire Qualifiers (Top 16 in combined Passing Points advance to the A-Feature)
Qualifier 1 (8 Laps): 1. 12H-Tony Bruce Jr, [1]; 2. 74B-Jake Bubak, [2]; 3. 15H-Sam Hafertepe Jr, [3]; 4. 51-Aaron Reutzel, [8]; 5. 09-Matt Juhl, [6]; 6. 45X-Johnny Herrera, [7]; 7. J2-John Carney II, [4]; 8. 44-Sammy Swindell, [5]; 9. 22-Sean McClelland, [9]; 10. 77X-Alex Hill, [10]
Qualifier 2 (8 Laps): 1. 84-Brandon Hanks, [1]; 2. 17G-Channin Tankersley, [2]; 3. 52-Blake Hahn, [7]; 4. 11-Roger Crockett, [4]; 5. 4-Terry McCarl, [6]; 6. 11X-Tyler Courtney, [8]; 7. 21P-Robbie Price, [3]; 8. 28-Scott Bogucki, [9]; 9. 9-Chase Randall, [10]; 10. 55-McKenna Haase, [5]
Qualifier 3 (8 Laps): 1. 47X-Dylan Westbrook, [2]; 2. 1J-Danny Jennings, [5]; 3. 23-Seth Bergman, [4]; 4. 17W-Harli White, [6]; 5. 24D-Danny Sams III, [10]; 6. 44M-Chris Martin, [8]; 7. 10-Landon Britt, [7]; 8. 14T-Tony Stewart, [1]; 9. 8M-T.J. Michael, [9]; 10. 20G-Jake Greider, [3]
BMRS B-Feature (Top 6 advance to the A-Feature)
B Feature 1 (12 Laps): 1. 44-Sammy Swindell, [2]; 2. 95-Matt Covington, [6]; 3. 55-McKenna Haase, [4]; 4. 44M-Chris Martin, [3]; 5. 8M-T.J. Michael, [5]; 6. 12W-Dale Wester, [9]; 7. 18J-R.J. Jacobs, [8]; 8. (DNF) 79-Kevin Ramey, [7]; 9. (DNF) 33-Mike Merrell, [10]; (DNS) 14T-Tony Stewart, ; (DNS) 22-Sean McClelland, ; (DQ) 45X-Johnny Herrera, [1]
B Feature 2 (12 Laps): 1. 21P-Robbie Price, [2]; 2. 28-Scott Bogucki, [4]; 3. 11X-Tyler Courtney, [1]; 4. 9-Chase Randall, [6]; 5. 10-Landon Britt, [3]; 6. 29-Ace McCarthy, [8]; 7. 77X-Alex Hill, [7]; 8. 69-Larry Howery, [9]; 9. 33C-Casey Carter, [12]; 10. 2X-Tucker Doughty, [11]; 11. 14-Jordon Mallett, [10]; 12. 20G-Jake Greider, [5]
Sawblade.com A-Feature
A Feature (25 Laps): 1. 4-Terry McCarl, [6]; 2. 15H-Sam Hafertepe Jr, [10]; 3. 47X-Dylan Westbrook, [4]; 4. 09-Matt Juhl, [3]; 5. 52-Blake Hahn, [7]; 6. 74B-Jake Bubak, [11]; 7. 28-Scott Bogucki, [20]; 8. 12H-Tony Bruce Jr, [8]; 9. 21P-Robbie Price, [18]; 10. 95-Matt Covington, [19]; 11. 17W-Harli White, [2]; 12. 11-Roger Crockett, [13]; 13. 11X-Tyler Courtney, [22]; 14. 24D-Danny Sams III, [16]; 15. 23-Seth Bergman, [5]; 16. 2X-Tucker Doughty, [24]; 17. 17G-Channin Tankersley, [12]; 18. 84-Brandon Hanks, [9]; 19. 51-Aaron Reutzel, [14]; 20. 33C-Casey Carter, [25]; 21. 1J-Danny Jennings, [1]; 22. 44-Sammy Swindell, [17]; 23. 55-McKenna Haase, [21]; 24. J2-John Carney II, [15]; 25. 14-Jordon Mallett, [23]
Lap Leader(s): Danny Jennings 1-8; Terry McCarl 9-25
Hard Charger: Scott Bogucki +13
High Point Driver: Danny Jennings
Provisional(s): Jordon Mallett (Points) / Tucker Doughty (Points) / Casey Carter (Regional)
2019 National Tour Driver Standings (Top 15): 1. Sam Hafertepe, Jr. 4,354; 2. Blake Hahn 4,251; 3. Roger Crockett 4,044; 4. Matt Covington 3,967; 5. Scott Bogucki 3,881; 6. John Carney II 3,872; 7. Harli White 3,619; 8. Robbie Price 3,614; 9. Jordon Mallett 3,510; 10. Tucker Doughty 3,224; 11. Alex Hill 3,124; 12. Seth Bergman 1,706; 13. Dylan Westbrook 1,438; 14. Jamie Ball 1,163; 15. Tony Bruce, Jr. 1,093;
2019 Race Winners: Sam Hafertepe, Jr. - 10 (5/17 - I-96 Speedway; 5/18 - I-96 Speedway; 5/25 - Lake Ozark Speedway; 6/5 - Lawton Speedway; 6/8 - Salina Speedway; 7/12 - Gallatin Speedway; 7/19 - Big Sky Speedway; 9/1 - Lake Ozark Speedway; 10/12 - Creek County Speedway; 10/18 - Devil's Bowl Speedway); Blake Hahn - 5 (6/20 - Skagit Speedway; 7/20 - Big Sky Speedway; 8/30 - 34 Raceway; 9/19 - Lucas Oil Speedway; 9/21 - Lucas Oil Speedway); Robbie Price - 2 (6/22 - Skagit Speedway; 8/31 - Lake Ozark Speedway); Scott Bogucki - 2 (6/14 - Brown County Speedway; 6/15 - Black Hills Speedway); Thomas Kennedy - 2 (4/25 - Eagle Raceway, 4/26 - U.S. 36 Raceway); James McFadden - 2 (8/2 - Knoxville Raceway; 8/3 - Knoxville Raceway); Roger Crockett - 2 (6/21 - Skagit Speedway; 10/19 - Devil's Bowl Speedway); John Carney II - 1 (5/26 - Lake Ozark Speedway); Travis Rilat - 1 (6/4 - Devil's Bowl Speedway); Devon Borden - 1 (6/28 - Grays Harbor Raceway); Matt Covington - 1 (6/29 - Grays Harbor Raceway); Ryan Giles - 1 (8/1 - Knoxville Raceway); Wayne Johnson - 1 (8/6 - Southern Iowa Speedway); Josh Baughman - 1 (9/20 - Lucas Oil Speedway); Terry McCarl - 1 (10/31 - Texas Motor Speedway);
Weather-Related Cancellations - 11: Devil's Bowl Speedway (3/15 and 3/16); Williams Grove Speedway (5/3); Selinsgrove Speedway (5/4); Lakeside Speedway (5/9); I-30 Speedway (5/11); Route 66 Motor Speedway (6/1); Creek County Speedway (6/6); Gallatin Speedway (7/13); Riverside International Speedway (8/24); Creek County Speedway (10/11);
 

RACING RESULTS  RACING RESULTSRACING RESULTS  RACING RESULTS

ALL STAR CIRCUT OF CHAMPIONS

 

RACING RESULTS  RACING RESULtsRACING RESULTS  RACING RESULTS

national open wheel series

Flud and Timms Capture Lucas Oil NOW600 Series Season Finale at Arkoma Speedway En Route to Earning Season Championships

 

 

 

 

Inside Line Promotions - ARKOMA, Okla. (Nov. 3, 2019) - Frank Flud and Ryan Timms wrapped up Lucas Oil National Open Wheel 600 Series presented by Tel-Star Technologies championships in style on Sunday afternoon when they were victorious during the season finale hosted by Arkoma Speedway.

 

 

 

 

 

Flud won both the Stock Non-Wing and Winged 'A' Class main events - a feat he accomplished 15 times on the same day this season - to put a bow on his championship in both divisions. It marked his second career title in both classes.

 

 

 

 

 

Timms hustled to his 15th Restricted 'A' Class feature triumph this season en route to his first career series championship.

 

 

 

 

 

Flud powered to his 16th Stock Non-Wing win of the year after lining up on the pole. Timms placed second with Shawn Mahaffey third, Jared Dunkin fourth and Johnny B. fifth.

 

 

 

 

 

Caleb Pence, Alex Brown and Mahaffey each claimed a heat race.

 

 

 

 

 

Flud earned his 21st trip to Winged 'A' Class Victory Lane this season by holding off seventh-starting Cole Roberts. Chase Brown rallied from 10th to third with Chelby Hinton maneuvering from 11 th to fourth. Kenton Brewer was fifth.

 

 

 

 

Bradley Fezard and Brewer were the heat race winners.

 

 

 

 

 

Timms outlasted defending series champion Ryder Laplante for the Restricted 'A' Class triumph. Tyler Kuykendall finished third with Timothy Watson III fourth and Mason Daugherty, who also won the lone heat race, fifth.

 

 

 

 

 

LUCAS OIL NOW600 NATIONAL MICRO SERIES PRESENTED BY TEL-STAR TECHNOLOGIES RESULTS AT ARKOMA SPEEDWAY (Nov. 3, 2019) -

 

NOW600 Stock Non-Wing

 

A-Main (25 Laps): 1. 81-Frank Flud (1); 2. 5T-Ryan Timms (3); 3. 11K-Shawn Mahaffey (5); 4. 27D-Jared Dunkin (6); 5. 1V-Johnny B. (2); 6. 28-Chelby Hinton (11); 7. 8P-Caleb Pence (10); 8. 68X-Landon Ellis (8); 9. 94-Bradley Fezard (23); 10. 7K-Kenton Brewer (12); 11. 21B-Justin Bates (4); 12. 5X-Reece Shelton (9); 13. 44B-Alex Brown (7); 14. 88-Tony Penick (14); 15. 85-Brian Beasley (22); 16. 58B-David Beasley (13); 17. 70J-Jason Gariss (16); 18. 66-Greg Conrad (15); 19. 15-Kalap Pugh (18); 20. G11-Larry Williams (17); 21. 57T-Kyle Thompson (19); 22. 77-Ryan Sullivan (20); 23. 68-Michael Flesher (21).

 

 

Heat 1 (8 Laps): 1. 8P-Caleb Pence (1); 2. 28-Chelby Hinton (2); 3. 27D-Jared Dunkin (7); 4. 70J-Jason Gariss (4); 5. G11-Larry Williams (5); 6. 77-Ryan Sullivan (6); 7. 94-Bradley Fezard (3).

 

 

Heat 2 (8 Laps): 1. 44B-Alex Brown (2); 2. 68X-Landon Ellis (4); 3. 5X-Reece Shelton (6); 4. 88-Tony Penick (5); 5. 15-Kalap Pugh (1); 6. 85-Brian Beasley (3).

 

 

Heat 3 (8 Laps): 1. 11K-Shawn Mahaffey (3); 2. 7K-Kenton Brewer (2); 3. 58B-David Beasley (4); 4. 66-Greg Conrad (5); 5. 57T-Kyle Thompson (1); 6. 68-Michael Flesher (6).

 

 

NOW600 Winged 'A' Class

 

A-Main (25 Laps): 1. 81-Frank Flud (1); 2. 3-Cole Roberts (7); 3. 55-Chase Brown (10); 4. 28-Chelby Hinton (11); 5. 7K-Kenton Brewer (6); 6. 88-Tony Penick (4); 7. 27T-Timothy Watson III (9); 8. 21G-Garth Kasiner (2); 9. 29-Mason Daugherty (16); 10. 938-Bradley Fezard (8); 11. 08K-Brad Best (17); 12. 57T-Kyle Thompson (19); 13. 21B-Justin Bates (14); 14. 88R-Ryder Laplante (20); 15. 15-Kalap Pugh (13); 16. 70J-Jason Gariss (12); 17. 8P-Caleb Pence (3); 18. 1V-Johnny B. (15); 19. 5T-Ryan Timms (18); 20. 68-Landon Ellis (5).

 

 

Heat 1 (8 Laps): 1. 938-Bradley Fezard (1); 2. 27T-Timothy Watson III (2); 3. 28-Chelby Hinton (3); 4. 55-Chase Brown (6); 5. 21B-Justin Bates (4); 6. 29-Mason Daugherty (5); 7. 08K-Brad Best (7); 8. 57T-Kyle Thompson (8).

 

 

Heat 2 (8 Laps): 1. 7K-Kenton Brewer (2); 2. 3-Cole Roberts (4); 3. 68-Landon Ellis (8); 4. 70J-Jason Gariss (1); 5. 15-Kalap Pugh (5); 6. 1V-Johnny B. (6); 7. 5T-Ryan Timms (7); 8. 88R-Ryder Laplante (3).

 

 

NOW600 Restricted 'A' Class

 

A-Main (25 Laps): 1. 5T-Ryan Timms (1); 2. 88R-Ryder Laplante (2); 3. 8K-Tyler Kuykendall (3); 4. 27T-Timothy Watson III (4); 5. 15D-Mason Daugherty (5); 6. 12G-Joshua Gentry (11); 7. 77-Cooper Sullivan (6); 8. 3C-Collin Mitchell (8); 9. 52JR-Conner Long (7); 10. 50-Jackson Beers (10); 11. 4C-Jon Lane (9).

 

 

Heat 1 (8 Laps): 1. 15D-Mason Daugherty (4); 2. 77-Cooper Sullivan (3); 3. 52JR-Conner Long (5); 4. 3C-Collin Mitchell (6); 5. 50-Jackson Beers (1); 6. 4C-Jon Lane (7); 7. 12G-Joshua Gentry (2).

 

 

2019 LUCAS OIL NOW600 NATIONAL MICRO SERIES FEATURE WINNERS -

 

 

 

STOCK NON-WING:

 

 

 

 

 

Frank Flud - 16 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15, March 16, July 19 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12, May 10, June 13 and Aug. 2; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 18; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on June 14; Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16, Nov. 2 and Nov. 3; and Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28); Jeffrey Newell - 2 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on June 15 and Aug. 30); Chris Andrews - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Chris Cochran - 1 (Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9); Anton Hernandez - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 17); Shawn Mahaffey - 1 (Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on July 9); Layden Pearson - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 20); Chase Randall - 1 (Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on Aug. 1); Brady Ross - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7); Kyle Thompson - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 19); and Ryan Timms - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on May 11)

 

 

 

 

 

WINGED 'A' CLASS:

 

 

 

 

 

Frank Flud - 21 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15 and Feb. 17; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9 and June 14; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15, March 16, June 15, July 19, July 20, Aug. 30 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12, May 10, June 13, Aug. 1 and Aug. 2; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 18; Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28; and Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on Nov. 2 and Nov. 3); Avery Goodman - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Chase Randall - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on May 11); Brady Ross - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7); Joey Starnes - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 19); and Timothy Watson III - 1 (Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16)

 

 

 

 

 

RESTRICTED 'A' CLASS :

 

 

 

 

 

Ryan Timms - 15 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15 and Feb. 17; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9 and June 14; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 16, May 11, June 15 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on May 10 and June 13; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 19; and Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16, Nov. 2 and Nov. 3); Ryder Laplante - 3 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 20; Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7; and Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28); Mason Daugherty - 2 (Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on Aug. 1 and Aug. 2); Rees Moran - 2 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15 and Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12); Brenham Crouch - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 18); Grayson Gaddy - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Tyler Kuykendall - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on Aug. 30); and Baron Silva - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 19)

 

 

Flud Takes Two and Timms Claims Title During Lucas Oil NOW600 Series Race at Arkoma Speedway

 

 

 

 

Inside Line Promotions - ARKOMA, Okla. (Nov. 2, 2019) - Lucas Oil National Open Wheel 600 Series presented by Tel-Star Technologies championship points leaders Frank Flud and Ryan Timms were victorious on Saturday evening at Arkoma Speedway.

 

 

 

 

 

Flud captured both the Stock Non-Wing and Winged 'A' Class main events on the same night for the 13th time this season. Timms garnered his 14th Restricted 'A' Class victory of the year, which secured his first career championship with the series.

 

 

 

 

Flud's most impressive performance came during the Stock Non-Wing main event as he charged from 22nd to the triumph during the 20-lap race. It was the deepest starting position for any series feature winner this season and it was his 15th series victory of the year.

 

 

 

 

 

Johnny B placed second with Timms third, Justin Bates fourth and Alex Brown fifth.

 

 

 

 

 

Landon Ellis, B and Kyle Thompson were the heat race winners.

 

 

 

 

 

Flud maneuvered from sixth to score the Winged 'A' Class win - his 20 th of the season with the series. Garth Kasiner finished second with Caleb Pence, Tony Penick and Thompson rounding out the top five, respectively.

 

 

 

 

 

Mason Daugherty, Kasiner and Pence each won a heat race.

 

 

 

 

 

Timms outlasted defending series champion Ryder Laplante for the Restricted 'A' Class trip to Victory Lane. Tyler Kuykendall placed third with Timothy Watson III fourth and Daugherty fifth.

 

 

 

 

 

Timms also claimed the lone heat race.

 

 

 

 

 

The Lucas Oil NOW600 Series season finale is Sunday at Arkoma Speedway.

 

 

 

 

 

LUCAS OIL NOW600 NATIONAL MICRO SERIES PRESENTED BY TEL-STAR TECHNOLOGIES RESULTS AT ARKOMA SPEEDWAY (Nov. 2, 2019) -

 

NOW600 Stock Non-Wing

 

A-Main (20 Laps): 1. 81-Frank Flud (22); 2. 1V-Johnny B. (3); 3. 5T-Ryan Timms (4); 4. 21B-Justin Bates (1); 5. 44B-Alex Brown (2); 6. 8P-Caleb Pence (8); 7. 7K-Kenton Brewer (23); 8. 58B-David Beasley (11); 9. 58-Phillip Fessler (19); 10. 68-Landon Ellis (6); 11. 88-Tony Penick (10); 12. 27D-Jared Dunkin (18); 13. 85-Brian Beasley (13); 14. 16-Justin Calvert (20); 15. 70J-Jason Gariss (12); 16. 28-Chelby Hinton (14); 17. 15-Kalap Pugh (15); 18. 57T-Kyle Thompson (5); 19. G11-Larry Williams (7); 20. 5X-Reece Shelton (17); 21. 51K-Kaimron Schoonover (9); 22. 08K-Brad Best (16); 23. 17J-Jacob Johnston (21).

 

 

Heat 1 (8 Laps): 1. 68-Landon Ellis (2); 2. 51K-Kaimron Schoonover (1); 3. 88-Tony Penick (4); 4. 8P-Caleb Pence (7); 5. 85-Brian Beasley (8); 6. 5X-Reece Shelton (3); 7. 16-Justin Calvert (5); 8. 81-Frank Flud (6).

 

 

Heat 2 (8 Laps): 1. 1V-Johnny B. (1); 2. 44B-Alex Brown (3); 3. 5T-Ryan Timms (6); 4. 58B-David Beasley (8); 5. 28-Chelby Hinton (4); 6. 27D-Jared Dunkin (2); 7. 58-Phillip Fessler (7); 8. 7K-Kenton Brewer (5).

 

 

Heat 3 (8 Laps): 1. 57T-Kyle Thompson (2); 2. 21B-Justin Bates (3); 3. G11-Larry Williams (5); 4. 70J-Jason Gariss (7); 5. 15-Kalap Pugh (4); 6. 08K-Brad Best (6); 7. 17J-Jacob Johnston (1).

 

 

NOW600 Winged 'A' Class

 

A-Main (20 Laps): 1. 81-Frank Flud (6); 2. 21G-Garth Kasiner (4); 3. 8P-Caleb Pence (3); 4. 88-Tony Penick (9); 5. 57T-Kyle Thompson (2); 6. 29-Mason Daugherty (5); 7. 1V-Johnny B. (10); 8. 3-Cole Roberts (14); 9. 7K-Kenton Brewer (8); 10. 55-Chase Brown (11); 11. 58-Phillip Fessler (15); 12. 5T-Ryan Timms (12); 13. 88R-Ryder Laplante (18); 14. 11K-Shawn Mahaffey (13); 15. 27T-Timothy Watson III (17); 16. 21B-Justin Bates (1); 17. 70J-Jason Gariss (16); 18. 15-Kalap Pugh (21); 19. 08K-Brad Best (19); 20. 28-Chelby Hinton (7); 21. 22M-Sammy Mcnabb (20); 22. 68-Landon Ellis (22).

 

 

Heat 1 (8 Laps): 1. 29-Mason Daugherty (2); 2. 21B-Justin Bates (1); 3. 7K-Kenton Brewer (4); 4. 1V-Johnny B. (6); 5. 3-Cole Roberts (5); 6. 70J-Jason Gariss (7); 7. 08K-Brad Best (8); 8. 68-Landon Ellis (3).

 

 

Heat 2 (8 Laps): 1. 21G-Garth Kasiner (2); 2. 28-Chelby Hinton (1); 3. 81-Frank Flud (7); 4. 5T-Ryan Timms (3); 5. 11K-Shawn Mahaffey (6); 6. 88R-Ryder Laplante (5); 7. 15-Kalap Pugh (4).

 

 

Heat 3 (8 Laps): 1. 8P-Caleb Pence (1); 2. 57T-Kyle Thompson (3); 3. 88-Tony Penick (4); 4. 55-Chase Brown (5); 5. 58-Phillip Fessler (2); 6. 27T-Timothy Watson III (6); 7. 22M-Sammy Mcnabb (7).

 

 

NOW600 Restricted 'A' Class

 

A-Main (20 Laps): 1. 5T-Ryan Timms (1); 2. 88R-Ryder Laplante (2); 3. 8K-Tyler Kuykendall (4); 4. 27T-Timothy Watson III (3); 5. 15D-Mason Daugherty (6); 6. 52JR-Conner Long (7); 7. 3C-Collin Mitchell (5); 8. 12G-Joshua Gentry (8); 9. 50-Jackson Beers (9); 10. 4C-John Lane (10).

 

 

Heat 1 (10 Laps): 1. 5T-Ryan Timms (2); 2. 88R-Ryder Laplante (1); 3. 8K-Tyler Kuykendall (3); 4. 27T-Timothy Watson III (6); 5. 15D-Mason Daugherty (4); 6. 3C-Collin Mitchell (9); 7. 52JR-Conner Long (7); 8. 12G-Joshua Gentry (8); 9. 50-Jackson Beers (5); 10. 4C-John Lane (10).

 

 

2019 LUCAS OIL NOW600 NATIONAL MICRO SERIES FEATURE WINNERS -

 

 

 

STOCK NON-WING:

 

 

 

 

 

Frank Flud - 15 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15, March 16, July 19 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12, May 10, June 13 and Aug. 2; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 18; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on June 14; Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16 and Nov. 2; and Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28); Jeffrey Newell - 2 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on June 15 and Aug. 30); Chris Andrews - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Chris Cochran - 1 (Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9); Anton Hernandez - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 17); Shawn Mahaffey - 1 (Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on July 9); Layden Pearson - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 20); Chase Randall - 1 (Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on Aug. 1); Brady Ross - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7); Kyle Thompson - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 19); and Ryan Timms - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on May 11)

 

 

 

 

 

WINGED 'A' CLASS:

 

 

 

 

 

Frank Flud - 20 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15 and Feb. 17; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9 and June 14; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15, March 16, June 15, July 19, July 20, Aug. 30 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12, May 10, June 13, Aug. 1 and Aug. 2; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 18; Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28; and Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on Nov. 2); Avery Goodman - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Chase Randall - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on May 11); Brady Ross - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7); Joey Starnes - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 19); and Timothy Watson III - 1 (Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16)

 

 

 

 

 

RESTRICTED 'A' CLASS :

 

 

 

 

 

Ryan Timms - 14 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15 and Feb. 17; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9 and June 14; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 16, May 11, June 15 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on May 10 and June 13; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 19; and Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16 and Nov. 2); Ryder Laplante - 3 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 20; Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7; and Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28); Mason Daugherty - 2 (Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on Aug. 1 and Aug. 2); Rees Moran - 2 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15 and Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12); Brenham Crouch - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 18); Grayson Gaddy - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Tyler Kuykendall - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on Aug. 30); and Baron Silva - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 19)

 

RACING RESULTS  RACING RESULtsRACING RESULTS  RACING RESULTS

fast 410 sprint car series

 

RACING RESULTS  RACING RESULtsRACING RESULTS  RACING RESULTS

carolina sprint car series

 

NEWS AND NOTES NEWS AN NOTESNEWS AND NOTES  NEWS AND NOTES

AMERICAN SPRINT CAR SERIES

 

NEWS AND NOTES NEWS AND NOTESNEWS AND NOTES  NEWS AND NOTES

ALL STAR CIRCUT OF CHAMPIONS

 

NEWS AND NOTES NEWS AND NOTESNEWS AND NOTES  NEWS AND NOTES

national open wheel series

NOW600 Series Returns Lucas Oil as Primary Partner and Adds Hi-Plains Building Division as Presenting Sponsor

 

 

 

 

Inside Line Promotions - DRUMRIGHT, Okla. (Nov. 11, 2019) - The National Open Wheel 600 Series is excited to announce that Lucas Oil will return as the primary marketing partner and Hi-Plains Building Division is the new presenting sponsor for the 2020 season.

 

 

 

 

 

"We're thrilled to continue our partnership with Lucas Oil, which has supported the NOW600 Series since the start of the 2018 season," NOW600 Series Founder Terry Mattox said. "Additionally, Hi-Plains Building Division is coming on board in a big way and we're excited about the new partnership."

 

 

 

 

Hi-Plains Building Division will also be the primary partner for all six regions - the NOW600 Hi-Plains Building Division Ark-La-Tex Region, the NOW600 Hi-Plains Building Division Desert Region, the NOW600 Hi-Plains Building Division Kansas Region, the NOW600 Hi-Plains Building Mile High Region, the NOW600 Hi-Plains Building Division Mountain West Region and the NOW600 Hi-Plains Building Division North Texas Region - as well as NOW600 Hi-Plains Building Division weekly racing.

 

 

 

 

 

The 2020 season, which is the eighth for the national series, is scheduled to begin next February.

 

 

 

 

 

The season banquet for the 2019 campaign is scheduled for Dec. 28 at the Hilton Garden Inn in Tulsa, Okla., beginning at 6 p.m.

 

 

 

 

 

Stay tuned to the Lucas Oil NOW600 Series social media accounts throughout the offseason for the latest news. The complete 2020 race schedule is planned to be released in December.

 

 

 

Lucas Oil NOW600 Series Enjoys Record-Setting Season

 

 

 

 

Inside Line Promotions - DRUMRIGHT, Okla. (Nov. 4, 2019) - Preparation for the 2020 campaign is underway following another successful season for the Lucas Oil National Open Wheel 600 Series presented by Tel-Star Technologies.

 

 

 

 

 

Champions were crowned, 21 different drivers reached Victory Lane - several capturing first-career wins - and records were broken during one of the busiest years the micro sprint series has produced.

 

 

 

 

Frank Flud was dominant en route to his second career championship in both the Stock Non-Wing and Winged 'A' Class divisions. Flud won 16 Stock Non-Wing main events - the most of any driver in a single season in the history of the series. He also recorded 21 Winged 'A' Class triumphs, which was the most any driver has earned in a season in any division.

 

 

 

 

 

Flud's 183-point advantage in the Stock Non-Wing championship standings was the third-largest margin of victory in series history. He also became the first repeat winner in the division. His 144-point victory in the Winged 'A' Class standings was the most any driver had won that division by in the history of the series.

 

 

 

 

 

Ryan Timms, who finished only one point shy of a championship in 2018, led the Restricted 'A' class division with 15 feature triumphs - the most any driver has produced in that division in series history. It guided him to his first career series title. Timms also led all drivers across all three premier divisions with 23 top-five finishes.

 

 

 

 

 

Jeffrey Newell was the only other multiple-race winner in the Stock Non-Wing class besides Flud. Newell earned two triumphs while Chris Andrews, Chris Cochran, Anton Hernandez, Shawn Mahaffey, Layden Pearson, Chase Randall, Brady Ross, Kyle Thompson and Timms were also victorious.

 

 

 

 

 

Avery Goodman, Randall, Ross, Joey Starnes and Timothy Watson III joined Flud as feature winners during Winged 'A' Class competition.

 

 

 

 

 

Ryder Laplante ranked second in the Restricted 'A' Class division with a trio of victories. Mason Daugherty and Rees Moran both posted a pair of wins while Brenham Crouch, Grayson Gaddy, Tyler Kuykendall and Baron Silva recorded a triumph.

 

 

 

 

 

The season banquet is scheduled for Dec. 28 at the Hilton Garden Inn in Tulsa, Okla., beginning at 6 p.m.

 

 

 

 

 

Stay tuned to the Lucas Oil NOW600 Series social media accounts throughout the offseason for the latest news. The 2020 race schedule is planned to be released in December.

 

 

 

 

2019 LUCAS OIL NOW600 NATIONAL MICRO SERIES FEATURE WINNERS -

 

 

 

STOCK NON-WING:

 

 

 

 

 

Frank Flud - 16 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15, March 16, July 19 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12, May 10, June 13 and Aug. 2; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 18; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on June 14; Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16, Nov. 2 and Nov. 3; and Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28); Jeffrey Newell - 2 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on June 15 and Aug. 30); Chris Andrews - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Chris Cochran - 1 (Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9); Anton Hernandez - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 17); Shawn Mahaffey - 1 (Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on July 9); Layden Pearson - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 20); Chase Randall - 1 (Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on Aug. 1); Brady Ross - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7); Kyle Thompson - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 19); and Ryan Timms - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on May 11)

 

 

 

 

 

WINGED 'A' CLASS:

 

 

 

 

 

Frank Flud - 21 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15 and Feb. 17; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9 and June 14; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15, March 16, June 15, July 19, July 20, Aug. 30 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12, May 10, June 13, Aug. 1 and Aug. 2; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 18; Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28; and Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on Nov. 2 and Nov. 3); Avery Goodman - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Chase Randall - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on May 11); Brady Ross - 1 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7); Joey Starnes - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 19); and Timothy Watson III - 1 (Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16)

 

 

 

 

 

RESTRICTED 'A' CLASS :

 

 

 

 

 

Ryan Timms - 15 (Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Feb. 15 and Feb. 17; Red Dirt Raceway in Meeker, Okla., on March 9 and June 14; Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 16, May 11, June 15 and Aug. 31; Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on May 10 and June 13; Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on June 12 and Oct. 19; and Arkoma Speedway in Arkoma, Okla., on June 16, Nov. 2 and Nov. 3); Ryder Laplante - 3 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 20; Superbowl Speedway in Greenville, Texas, on Sept. 7; and Grayson County Speedway in Bells, Texas, on Sept. 28); Mason Daugherty - 2 (Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on Aug. 1 and Aug. 2); Rees Moran - 2 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 15 and Creek County Speedway in Sapulpa, Okla., on April 12); Brenham Crouch - 1 (Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Oct. 18); Grayson Gaddy - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on March 14); Tyler Kuykendall - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on Aug. 30); and Baron Silva - 1 (Port City Raceway in Tulsa, Okla., on July 19)

 

NEWS AND NOTES NEWS AND NOTESNEWS AND NOTES  NEWS AND NOTES

carolina sprint car series

 

NEWS AND NOTES NEWS AND NOTESNEWS AND NOTES  NEWS AND NOTES

fast 410 sprint car series

 

 

 

     

usac

ASCS

ALL STARS

fast 410 sprints

carolina sprints

PIRELLI WORLD CUP

IMSA

SCCA

southern all stars

Rush late models

LOCAL TRACK NEWS

previous racing

ANNUAL AWARDS

previous  news

newsletter

LOCAL TRACK racing

RACING INSIDER

Trackpass

MEET the staff

web site info

site news

HALL OF FAME

contact us

ONE ON ONE

nascar nana

multimedia

driver & team press releases

upcoming events & shows

 


visit OUR SPONSORS
 

2002-2019 MOTOR SPORTS GARAGE PRODUCTIONS,  All Rights Reserved

ALL LOGOS ARE REGISTERED TRADEMARKS OF THE RACING SERIES AND ARE USED FOR EDITORIAL PURPOSES ONLY

ALL PICTURES ARE PROPERTY OF THE RACING SERIES AND ARE USED FOR EDITORIAL PURPOSES ONLY

NO PART OF THE SITE CAN BE COPIED OR REPRODUCED WITHOUT WRITTEN PERMISSION OF MOTORSPORTSGARAGE PRODUCTIONS

This site is dedicated to my dad " Hoot" who introduced me to the great sport of auto racing............. rest in peace  DAD !

CHARLIE PATTERSON.....................MY FRIEND THAT SUPPORTED ME WHEN NO ONE ELSE WOULD 

 gary lee.................auto racing broadcast legend and personnel friend

 Carroll Horton .......................................life long friend and indy car owner

larry criss....................A true race fan LIKE AN UNCLE TO ME