HomeNEWS AND NOTES

welcome TO krazyaboutracing.com  we are now in our 17th year of covering motor sports on the "world wide web"   we update the site on a daily basis ..

 

http://files.constantcontact.com/eaf207a4301/a1ace9ed-2a58-460a-a75d-b16c34219490.jpg

click the series logo for the latest news and racing coverage   FOLLOW US on       https://sp.yimg.com/ib/th?id=OIP.M8a801590e578ad84ffe458416103b1fdH0&pid=15.1&rs=1&c=1&qlt=95&w=97&h=97#inline

Home

home

MONSTER CUP SERIES

XFINITY SERIES

 nscar TRUCK SERIES

super cup stock car series

CRA

pass

cars

IHRA

AMA

fastrak

arca midwest

BADGER

must see racing

top gun sprints

nmdoty

POWRI

mowa

uscs

mscs

now series

buckeye sprints

kemyon midget

urss

cal lightning

rush sprints

cal powri

LUCAS LATE MODELs

southern all stars

  KENYON MIDGET SERIES 


 

Day Transportation Mel Kenyon Midget Series adds an international flavor in 2020

(Lebanon, IN) The Day Transportation Mel Kenyon Midget Series will welcome German driver Marcel Berndt to the series in 2020.  Berndt is a native of Berlin and a second-generation driver.  Berndt’s father Peter raced for 26 years in Germany and Russia.

Berndt’s previous experience in the United States includes limited late models, Legend cars and GT 4.  He has also completed in Porsche Carrara Cup racing in Asia.

Like many of his fellow competitors in Day Transportation Kenyon Midgets, Berndt began his career at a young age moving up in class as he gained experience and grew older. In 2014 he began to expand his racing to European oval track racing including European late models, the Formula Toyota European Short Track Series and more.

For the 2020 campaign Brandt will be competing in 6 events.  He will race in all three races at US 24 Speedway, two at Anderson Speedway and the race at the Indianapolis Speedrome.  He will campaign a car prepare by 3K Racing and carry sponsorship from IZUZU Europe and Volt Power Cola.

The Day Transportation Mel Kenyon Midget Series will kick-off the 2020 racing season on Saturday May 2 with the 2nd Annual Dick Jordan Classic at Anderson Speedway.

 

  CALIFOrNIA LIGHTNING SERIES 

www.racecls.com


CALIFORNIA LIGHTNING SPRINTS RACE AT BAKERSFIELD CANCELED

 

(Upland, CA, March 13, 2020) Saturday’s California Lightning Sprint Car Series race at the Bakersfield Speedway has been canceled.  A statement from the management at the track appears below.

 

“State and county recommendations regarding Coronavirus restrictions have force postponement of this Saturday’s race program at the Bakersfield Speedway. We will continue to update the status of the racing for the remainder of March on a weekly basis. Thank you for your continued support.”

 

CLS and Bakersfield Speedway officials will be meeting in the future to discuss a makeup date.

 

CALIFORNIA LIGHTNING SPRINTS OPEN SEASON SATURDAY AT BAKERSFIELD

 

(Upland, CA, March 10, 2020) The west coast’s longest-running and number one Lightning Sprint Car organization, the California Lightning Sprint Car Series, will open its 27th consecutive season of racing this Saturday night, March 14th, at the Bakersfield Speedway.  The race will be the first of 15 on the 2020 schedule for the CLS and the first of five on the Kern County clay oval.


 

 

The fight for the CLS 2020 title will be wide open as three-time and defending series champion Jarrett Kramer is stepping away from racing.  A strong contingent of young lions, led by Lakewood’s Aiden Lange, Eric Greco of Palmdale, Gardena’s Dominic Del Monte and James Turnbull Jr. of Indio are expected to fight for the 2020 crown with grizzled veterans Jeff Dyer of Yucca Valley, Cody Nigh of Camarillo, San Diego’s A.J. Bender, Doug Nunes of Kingsburg and five-time champion Bobby Michnowicz of Lomita.

 

As well as all the series regulars who are returning from the 2019 season, no less than five new teams are expected to join the traveling show in 2020. 

 

Last year the CLS visited Bakersfield five times and the veteran contingent won all five races.  Michnowicz and Nunes won two main events each and Bender claimed one. 

 

In addition to the CLS, Pro Stocks, Hobby Stocks and American Stocks will be on Saturday’s card.  Spectator gates will open at 4:00 P.M. with racing at 6:00.

 

Fans who would like to attend Saturday’s race in Bakersfield can find the track at 5001 N. Chester Ext., in Bakersfield (93308).  The track website is http://www.bakersfieldspeedway.com/ and the office phone number is (661) 393-3373.

 

After Saturday’s season opener, the CLS will get right back in action on Saturday, March 21st at its home track, the Ventura Raceway.

 

2020 California Lightning Sprint Car Series Schedule

 

March 14th              Bakersfield Speedway

 

March 21st              Ventura Raceway

 

April 18th                 Bakersfield Speedway

 

May 2nd                   Ventura Raceway

 

June 6th                  Ventura Raceway

 

June 13th                Bakersfield Speedway

 

June 27th                Merced Speedway Wayne Albright Memorial (Civil War Series/Non-Wing Challenge)

 

July 25th                  Santa Maria Raceway (with King of the West Sprint Cars)

 

August 15th             Santa Maria Raceway (with USAC/CRA Sprint Cars)

 

August 29th             Ventura Raceway

 

September 5th         Ventura Raceway

 

September 19th       Bakersfield Speedway

 

October 3rd             Ventura Raceway

 

October 31st            Ventura Raceway

 

November 17th        Bakersfield Speedway (with USAC National Midgets)

 

If you or your company would like to become part of the series for its 27th season in 2020, please call Alex Grigoreas at (909) 437-3170.

 

To keep up with the CLS online, please visit the website at http://racecls.com/

 

Facebook https://www.facebook.com/californialightningsprints/

 

 

PAST CALIFORNIA LIGHTNING SPRINT CAR CHAMPIONS

1994 Tony Everhart

1995 Gary Sexton

1996 Rob Sczymczak

1997 Jon Rahe

1998 Chris Rahe

1999 Brent Sexton

2000 Greg Bragg

2001 Greg Bragg

2002 Greg Bragg

2003 David Cardey

2004 Keith Janca

2005 Johnny Bates

2006 Donny Gansen

2007 Shane Rossen

2008 Brent Sexton

2009 Stuart Hielschier Sr.

2010 Jarrett Kramer

2011 Tim Brown

2012 Bobby Michnowicz

2013 Stephen Limon                                          

2014 Bobby Michnowicz

2015 Bobby Michnowicz

2016 Bobby Michnowicz

2017 Bobby Michnowicz

2018 Jarrett Kramer

2019 Jarrett Kramer

 

  RUSH SPRINT CAR SERIES 

www.rushsprintcars.com


 
ACCU-FORCE DYNOS & TESTERS TO PROVIDE SHOCK/SPRING TESTING & TECHNICAL SUPPORT TO PACE RUSH RACING SERIES IN 2020
(Pulaski, PA)...The Pace Performance RUSH Racing Series together with Sweeney Chevrolet Buick GMC is looking forward to working with Accu-Force Dynos & Testers throughout the 2020 season. Owned by Keith Berner, Accu-Force will be providing shock/spring testing equipment as well as technical support to Series Tech Officials for the 2020 season.
 
"We're always looking at ways to improve our tech program, especially the ever-changing suspension technology," acknowledged RUSH Director Vicki Emig. "Keith, a former Ohio Late Model racer himself, is very respected in the racing community and his Accu-Force equipment is really going to be a great asset to helping us in the field to assure that racers are in compliance with our rules. His close proximity to our offices is also going to be a great asset in turn-around time in the event we would have to confiscate a shock/spring for further testing. We can't thank Keith enough for lending us his expertise in this field and we're really looking forward to working with him!"
 
"All of us at Accu-Force are looking forward to being associated with Vicki and everyone involved with the RUSH Racing Series," stated Berner. "They have worked hard to try to keep racing affordable and competitive. We have worked with many of the teams in the past and look forward to working with them and the RUSH Racing Series in the future."
 
Accu-Force Dynos & Testers, located in Millersburg, Ohio, assists race teams across the world with suspension test equipment and the latest in shock & spring technology. Utilizing years of knowledge and expertise, owner Keith Berner and the Accu-Force team can help your race program gain those valuable tenths of a second needed to beat the competition. Whether you are in need of a piece of our innovative equipment, a custom set of shocks, a private seminar, chassis set-up, or on track testing with our data acquisition system, Accu-Force strives to provide the best customer service possible at an affordable price!
 
For more information on Accu-Force, check out their website at Accuforcetesters.com, like their Facebook atwww.facebook.com/AccuForce-Dynos-Testers-203851222987016, and follow them on Twitter @Accu_Force.
 
RUSH Racing Series is brought to you by Pace Performance together with Sweeney Chevrolet Buick GMC along with the support of Hoosier Tire, Bilstein Shocks, Sunoco Race Fuels, Bazell Race Fuels, Insinger Performance, MSD Performance, Holley Performance Products, Hovis Auto & Truck Supply, Equipment Rental Options, FK Rod Ends, Wehrs Machine & Racing Products, Schoenfeld Headers, Jones Racing Products, TBM Brakes, Performance Bodies & Parts, Racing Electronics, Dirt Defender, Wrisco Industries, Frankland Racing Supply, Landrum Performance Spring, Ontime Body & Graphic, Trailer-Alarms.com, Bonnell's Rod Shop, Zarin Truck & Automotive, Sherwood Wheels, Alternative Power Sources, Precise Racing Products, Lincoln Electric, Velocita-USA, Accu-Force Dynos & Testers, Classic Ink USA, CrateInsider.com, and Wedge Motorsports.
 
E-mail can be sent to the RUSH Racing Series at info@rushracingseries.com and snail mail to 4368 Route 422, Pulaski, PA 16143. Office phone is 724-964-9300 and fax is 724-964-0604. The RUSH Racing Series website is www.rushracingseries.com. Like our Facebook page at www.facebook.com/rushlatemodels and follow us on Twitter @RUSHLM.
 

EQUIPMENT RENTAL OPTIONS TO PRESENT WEEKLY SERIES CHAMPIONSHIP POINT FUND IN 2020 FOR PACE PERFORMANCE RUSH SPRINT CARS

(Pulaski, PA)...Pace Performance RUSH Sprint Car Series together with Sweeney Chevrolet Buick GMC Directors Vicki Emig and Mike Leone are thrilled to announce that Equipment Rental Options has come on board as the presenting sponsor of the Weekly Series Championship point fund for the 2020 season. The 2020 Equipment Rental Options Weekly Series Championship will feature 30 RUSH Sprint Car events concluding with the "Steel City Stampede" at Lernerville Speedway on October 17. Several new racers will be entering the class after a season that saw car counts grow from the inaugural 2018 season.
 
Bonnell's Rod Shop had been the presenting sponsor of the Weekly Series Championship during the first two years of the division's inception. In fact, their sponsorship allowed the point fund to grow to more than $20,000 after the program was originally announced back in 2017. Chad Ruhlman was the $5,000 champion both years of competition.
 
Equipment Rental Options is co-owned by current RUSH Sprint Car racer, Arnie Kent. The veteran New Castle, Pa. driver, who got his start in Micro Sprints before moving up the Sprint Car ladder, won the division's first ever race in 2018 at Lernerville and went on to win the "Wednesday Night Lightning" Championship.
 
"First off we have to thank Scott Bonnell for his unwavering support of the RUSH Sprint Cars," stated Emig. "Scott was behind the concept from day one, had a car in the Series, and offered financial support to grow the point fund without us even approaching him. We know he will remain a strong proponent of the Series. With that said, we're very thankful Arnie has stepped up with his Equipment Rental Options so we can maintain the lucrative point fund. Arnie has been a longtime friend of both Mike and myself as well as many of our racers, and we're really looking forward to being able to promote his growing business!"
 
Equipment Rental Options currently has two locations in western Pennsylvania; one in Hermitage and another in New Castle; however, this summer will be moving into a new larger facility at 3587 Clover Lane just off Wilmington Road (Route 18) in New Castle.
 
From earth moving equipment such as excavators, dozers and skid loaders to boom lifts, material handlers and everything in between, Equipment Rental Options proudly serves industry, contractors and homeowners. Regardless if your project is large or small, you can find the equipment you need when you stop in one of their two locations. Homeowners throughout the area have also made Equipment Rental Options their source for affordable lawn and garden equipment since 1999. With their rentals, you may quickly finish all your do-it-yourself projects. Equipment Rental Options has a large inventory of equipment for that growing ''to do'' list. They have a fully trained, knowledgeable staff on hand to help you choose the right piece of equipment for every job, and show you how to use it. Their number one goal to you is to provide complete customer satisfaction, to help you get the job done fast and correctly.
 
For more information on Equipment Rental Options, check out their website at www.equipmentrentalpa.com. Like them on Facebook at www.facebook.com/ero.rental
 
RUSH Racing Series is brought to you by Pace Performance together with Sweeney Chevrolet Buick GMC along with the support of Hoosier Tire, Bilstein Shocks, Sunoco Race Fuels, Bazell Race Fuels, Insinger Performance, MSD Performance, Holley Performance Products, Hovis Auto & Truck Supply, Equipment Rental Options, FK Rod Ends, Wehrs Machine & Racing Products, Schoenfeld Headers, Jones Racing Products, TBM Brakes, Performance Bodies & Parts, Racing Electronics, Dirt Defender, Wrisco Industries, Frankland Racing Supply, Landrum Performance Spring, Ontime Body & Graphic, Trailer-Alarms.com, Zarin Truck & Automotive, Sherwood Wheels, Alternative Power Sources, Precise Racing Products, Lincoln Electric, Velocita-USA, Classic Ink USA, CrateInsider.com, and Wedge Motorsports.
 
E-mail can be sent to the RUSH Racing Series at info@rushracingseries.com and snail mail to 4368 Route 422, Pulaski, PA 16143. Office phone is 724-964-9300 and fax is 724-964-0604. The RUSH Racing Series website is www.rushracingseries.com. Like our Facebook page at www.facebook.com/rushsprintcars and follow us on Twitter @RUSHSprints
 

  TOP GUN SPRINT SERIES 

www.topgunsprints.com


  

  red bluff outlaw series

www.rboutlaws.com


03-14-2020

Beginner Box – Qualifying + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 3t Tyler Carlson 10.552 30
2 41 Rylinn Sharrah 10.606 29
3 42 Chayce Smith 10.641 28
4 1jr Mikey Wheeler Jr. 10.716 27
5 66b Braysen Rocha 10.728 26
6 229 Logan Pike 10.755 25
7 08 Deakon Kamisky 10.755 24
8 53 Carrie Osborne 10.768 23
9 80 Cooper Harder 10.824 22
10 4b Bentley Nelson 10.836 21
11 17 Bentleigh Chapman 10.844 20
12 25 Logan Reeves 10.871 19
13 21 Braxton Foster 10.904 18
14 2h Brooklyn Hibbard 10.905 17
15 24jr Brody Reinolds 10.958 16
16 0 Blake Scovel 11.223 15
17 1h Harper Skaggs 11.243 14
18 24 Brantley Copeland 11.537 13
19 17j Jared Jensen 11.581 12
20 13L Lucas Carlson 11.623 11
21 78 Mallory Hirschbock 11.645 10
22 6b Blake Rocha 11.648 9
23 27L Maclane Lourenco 11.665 8
24 19 Logan Winters 11.801 7
25 00gt Garrett Thornton 12.151 6
26 22 Bristol Tarter 12.532 5
27 1 Issaac Grimes 12.602 4
28 2 Zayne Ritcheson 12.655 3

Beginner Box – Heat (1) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 3t Tyler Carlson 10.693 14
2 66b Braysen Rocha 10.857 12
3 21 Braxton Foster 10.844 10
4 1h Harper Skaggs 11.565 9
5 80 Cooper Harder 11.418 8
6 78 Mallory Hirschbock 11.364 7

Beginner Box – Heat (2) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 24 Brantley Copeland 10.863 14
2 41 Rylinn Sharrah 10.772 12
3 4b Bentley Nelson 10.988 10
4 229 Logan Pike 10.876 9
5 2h Brooklyn Hibbard 11.155 8
6 22 Bristol Tarter 12.032 7
7 6b Blake Rocha 12.128 0

Beginner Box – Heat (3) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 17 Bentleigh Chapman 10.718 14
2 24jr Brody Reinolds 10.876 12
3 42 Chayce Smith 10.819 10
4 08 Deakon Kamisky 11.077 9
5 27L Maclane Lourenco 11.485 8
6 17j Jared Jensen 11.260 7
7 1 Issaac Grimes 12.031 0

Beginner Box – Heat (4) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 53 Carrie Osborne 10.565 14
2 1jr Mikey Wheeler Jr. 10.761 12
3 25 Logan Reeves 10.874 10
4 13L Lucas Carlson 11.151 9
5 0 Blake Scovel 11.081 8
6 19 Logan Winters 12.104 7
7 2 Zayne Ritcheson 13.176 0

Beginner Box – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 66b Braysen Rocha 10.518 6
2 1jr Mikey Wheeler Jr. 10.709 5
3 41 Rylinn Sharrah 10.809 4
4 3t Tyler Carlson 10.753 3
5 42 Chayce Smith 10.710 2
6 229 Logan Pike 10.853 1

Beginner Box – C Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 80 Cooper Harder 10.884 0
2 2h Brooklyn Hibbard 11.000 0
3 27L Maclane Lourenco 11.137 0
4 22 Bristol Tarter 11.873 0
5 1 Issaac Grimes 12.526 10
6 0 Blake Scovel 11.502 9
7 2 Zayne Ritcheson 12.194 8
8 78 Mallory Hirschbock 11.714 7
9 19 Logan Winters 12.565 6
10 00gt Garrett Thornton 11.788 5
11 17j Jared Jensen 11.973 4
12 6b Blake Rocha 13.939 3

Beginner Box – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 21 Braxton Foster 10.493 0
2 42 Chayce Smith 10.614 0
3 4b Bentley Nelson 10.458 0
4 08 Deakon Kamisky 10.653 0
5 1h Harper Skaggs 10.993 18
6 13L Lucas Carlson 10.987 17
7 25 Logan Reeves 10.560 16
8 229 Logan Pike 10.623 15
9 2h Brooklyn Hibbard 11.014 14
10 80 Cooper Harder 10.908 13
11 27L Maclane Lourenco 11.111 12
12 22 Bristol Tarter 11.672 11

Beginner Box – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 24 Brantley Copeland 10.499 35
2 24jr Brody Reinolds 10.497 30
3 53 Carrie Osborne 10.428 28
4 41 Rylinn Sharrah 10.437 27
5 21 Braxton Foster 10.421 26
6 66b Braysen Rocha 10.258 25
7 3t Tyler Carlson 10.632 24
8 4b Bentley Nelson 10.548 23
9 1jr Mikey Wheeler Jr. 10.613 22
10 17 Bentleigh Chapman 10.693 21
11 42 Chayce Smith 10.679 20
12 08 Deakon Kamisky 10.687 19

Box Stock – Qualifying + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 55 Jett Barnes 9.976 30
2 29 Chevy Schroer 10.015 29
3 84 Jaxon Coughlin 10.053 28
4 57vs Jacob Nuxoll 10.063 27
5 5 Aiden Larimer 10.107 26
6 78 Ryan Hirschbock 10.213 25
7 2 Austin Anderson 10.245 24
8 7c Corbin Seay 10.259 23
9 8 Racin Gramps 10.267 22
10 36kc KC Nystrom 10.365 21
11 75 Jaxon Hall 10.440 20
12 23d Dash Maple 10.582 19
13 135 Jude Grasty 10.633 18
14 11 Deegan Kuecker 10.672 17
15 23s Grayson Simmons 10.718 16
16 4k Koen Irvin 10.744 15
17 09 Nik Camper 11.176 14
18 9 James Winters 11.193 13

Box Stock – Heat (1) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 55 Jett Barnes 10.129 14
2 36kc KC Nystrom 10.180 12
3 57vs Jacob Nuxoll 10.287 10
4 2 Austin Anderson 10.392 9
5 135 Jude Grasty 10.592 8
6 4k Koen Irvin 10.903 7

Box Stock – Heat (2) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 5 Aiden Larimer 9.944 14
2 7c Corbin Seay 10.279 12
3 29 Chevy Schroer 10.261 10
4 75 Jaxon Hall 10.495 9
5 11 Deegan Kuecker 10.728 8
6 09 Nik Camper 11.400 7

Box Stock – Heat (3) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 78 Ryan Hirschbock 10.153 14
2 84 Jaxon Coughlin 10.272 12
3 8 Racin Gramps 10.673 10
4 23s Grayson Simmons 10.549 9
5 23d Dash Maple 10.869 8
6 9 James Winters 11.673 7

Box Stock – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 78 Ryan Hirschbock 9.990 6
2 57vs Jacob Nuxoll 10.129 5
3 5 Aiden Larimer 10.165 4
4 84 Jaxon Coughlin 10.172 3
5 55 Jett Barnes 10.140 2
6 29 Chevy Schroer 10.283 1

Box Stock – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 11 Deegan Kuecker 10.218 0
2 23d Dash Maple 10.474 0
3 09 Nik Camper 10.777 0
4 135 Jude Grasty 10.697 0
5 9 James Winters 11.639 14
6 4k Koen Irvin 11.162 13

Box Stock – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 55 Jett Barnes 9.801 35
2 8 Racin Gramps 9.921 30
3 29 Chevy Schroer 10.020 28
4 7c Corbin Seay 10.035 27
5 2 Austin Anderson 10.150 26
6 78 Ryan Hirschbock 10.022 25
7 36kc KC Nystrom 10.161 24
8 23s Grayson Simmons 10.161 23
9 11 Deegan Kuecker 10.216 22
10 5 Aiden Larimer 9.530 21
11 135 Jude Grasty 10.226 20
12 57vs Jacob Nuxoll 9.815 19
13 23d Dash Maple 10.326 18
14 09 Nik Camper 10.679 17
15 84 Jaxon Coughlin 10.189 16
16 75 Jaxon Hall 10.171 15

Intermediate – Qualifying + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 1 Chance Grasty 8.816 30
2 25 Seth Standley 8.822 29
3 46 Preston Carr 8.885 28
4 3T Tater Reich 8.890 27
5 22c Carly Holmes 8.934 26
6 2b Eric Botelho 8.960 25
7 21 Connor Grasty 8.974 24
8 9L Luke Hayes 8.976 23
9 10 Jennifer Osborne 8.983 22
10 22 Garin Mcnary 8.991 21
11 77 Brayden Williams 9.030 20
12 14 Rowdy Gramps 9.071 19
13 80 Alan Pyszora 9.105 18
14 17m Evan Gularte 9.132 17
15 13x Hunter Mason 9.143 16
16 38 Kennedy Elledge(2) 9.200 15
17 64 Evan Gunderson 9.260 14
18 2m Blake Martin 9.318 13
19 88k Kelan Ramsey 9.340 12
20 08h Samuel Harper 9.385 11
21 18m Ryan McGee 9.462 10
22 100 Trevor Grimes 9.553 9
23 14a Aundrea Ramsey 10.040 8

Intermediate – Heat (1) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 1 Chance Grasty 9.334 14
2 22 Garin Mcnary 9.344 12
3 3T Tater Reich 9.224 10
4 21 Connor Grasty 9.387 9
5 80 Alan Pyszora 9.444 8
6 100 Trevor Grimes 9.823 7
7 38 Kennedy Elledge(2) 9.806 0
8 88k Kelan Ramsey   0

Intermediate – Heat (2) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 77 Brayden Williams 9.277 14
2 25 Seth Standley 9.181 12
3 9L Luke Hayes 9.417 10
4 17m Evan Gularte 9.611 9
5 08h Samuel Harper 9.927 8
6 22c Carly Holmes 9.423 7
7 64 Evan Gunderson 9.780 0
8 14a Aundrea Ramsey 10.284 0

Intermediate – Heat (3) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 46 Preston Carr 9.120 14
2 10 Jennifer Osborne 9.448 12
3 2b Eric Botelho 9.272 10
4 13x Hunter Mason 9.852 9
5 14 Rowdy Gramps 9.434 8
6 18m Ryan McGee 9.972 7
7 2m Blake Martin 9.743 0

Intermediate – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 2b Eric Botelho 9.251 6
2 22c Carly Holmes 9.306 5
3 46 Preston Carr 9.310 4
4 3T Tater Reich 9.340 3
5 25 Seth Standley 9.364 2
6 1 Chance Grasty 9.381 1

Intermediate – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 22c Carly Holmes 9.212 0
2 38 Kennedy Elledge(2) 9.461 0
3 14 Rowdy Gramps 9.476 0
4 2m Blake Martin 9.673 0
5 18m Ryan McGee 9.628 14
6 64 Evan Gunderson 9.914 13
7 08h Samuel Harper 9.497 12
8 80 Alan Pyszora 9.634 11
9 14a Aundrea Ramsey 10.282 10
10 100 Trevor Grimes 24.024 9

Intermediate – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 1 Chance Grasty 9.040 35
2 46 Preston Carr 9.123 30
3 9L Luke Hayes 9.143 28
4 3T Tater Reich 9.136 27
5 77 Brayden Williams 9.279 26
6 22 Garin Mcnary 9.304 25
7 22c Carly Holmes 9.242 24
8 2m Blake Martin 9.459 23
9 2b Eric Botelho 9.199 22
10 10 Jennifer Osborne 9.475 21
11 21 Connor Grasty 9.151 20
12 38 Kennedy Elledge(2) 9.624 19
13 17m Evan Gularte 9.314 18
14 25 Seth Standley 9.351 17
15 14 Rowdy Gramps 9.504 16
16 13x Hunter Mason 10.143 15

Open Class – Qualifying + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 60L Landon Brooks 8.739 30
2 35 Carsen Perkins 8.751 29
3 18t Tanner Holmes 8.842 28
4 02 Casey McClain 8.849 27
5 9b Brandon LaChance 8.859 26
6 13 Casey Starr 8.870 25
7 01 Carsen Sousa 8.888 24
8 91 Tyler Seavey 8.889 23
9 55d Dawson Hammes 8.918 22
10 57 Daniel Whitley 8.920 21
11 86J Jesse Colwell(3) 8.922 20
12 6 Ryan Foster 8.937 19
13 2 Garrett Brown 8.967 18
14 63a Amanda Thorson 8.971 17
15 77x Jake Park 8.972 16
16 14 Ren Eberhart 8.983 15
17 23 Angelo Cornet 8.989 14
18 123 Sean(SUB Daniel Becker) Becker(2) 8.998 13
19 3c Casey Schmitz(2) 9.020 12
20 83t Tanner Carrick 9.021 11
21 1w Mike Wheeler 9.024 10
22 99x Brenna Johnson 9.025 9
23 8jr Brian McGahan Jr. 9.052 8
24 9w Kyle Woodcock(2) 9.066 7
25 27T Tyler Matheny 9.081 6
26 1c Chase Hill 9.088 5
27 87 Steven Gannon 9.091 4
28 00d Dominic Tadiello 9.104 3
29 3w Richard Weststeyn 9.106 2
30 11 Kinser Endicott 9.110 1
31 31 Kinden Peacock 9.118 0
32 42 Ethan McKee 9.134 0
33 49 Skyler Cole 9.143 0
34 88d Dakota Cardenas 9.186 0
35 24p Tanner Pettit 9.208 0
36 89 Michael Call 9.228 0
37 20 Scotty Fox 9.245 0
38 17 Skyler Caster 9.266 0
39 08t Teddy Bivert 9.309 0
40 9 Riley Clem 9.341 0
41 5kl Lucas Telstrom 9.656 0
42 2a Renee Angel(2) 9.710 0

Open Class – Heat (1) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 86J Jesse Colwell(3) 9.073 14
2 60L Landon Brooks 9.089 12
3 14 Ren Eberhart 9.183 10
4 1w Mike Wheeler 9.247 9
5 1c Chase Hill 9.217 8
6 31 Kinden Peacock 9.349 7
7 13 Casey Starr 9.491 0
8 5kl Lucas Telstrom 9.302 0

Open Class – Heat (2) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 6 Ryan Foster 9.170 14
2 01 Carsen Sousa 9.359 12
3 23 Angelo Cornet 9.423 10
4 99x Brenna Johnson 9.422 9
5 87 Steven Gannon 9.604 8
6 20 Scotty Fox 9.724 7
7 2a Renee Angel(2) 9.778 0
8 35 Carsen Perkins 9.542 0
9 42 Ethan McKee 9.540 0

Open Class – Heat (3) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 123 Sean(SUB Daniel Becker) Becker(2) 9.258 14
2 91 Tyler Seavey 9.288 12
3 2 Garrett Brown 9.370 10
4 18t Tanner Holmes 9.305 9
5 49 Skyler Cole 9.574 8
6 8jr Brian McGahan Jr. 9.418 7
7 00d Dominic Tadiello 9.453 0
8 17 Skyler Caster 9.504 0

Open Class – Heat (4) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 3c Casey Schmitz(2) 9.199 14
2 63a Amanda Thorson 9.305 12
3 02 Casey McClain 9.388 10
4 9w Kyle Woodcock(2) 9.469 9
5 88d Dakota Cardenas 9.788 8
6 3w Richard Weststeyn 9.786 7
7 55d Dawson Hammes 9.509 0
8 08t Teddy Bivert 9.558 0

Open Class – Heat (5) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 9b Brandon LaChance 9.247 14
2 77x Jake Park 9.470 12
3 27T Tyler Matheny 9.618 10
4 24p Tanner Pettit 9.592 9
5 83t Tanner Carrick 9.591 8
6 11 Kinser Endicott 9.721 7
7 9 Riley Clem 9.904 0
8 57 Daniel Whitley   0

Open Class – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 9b Brandon LaChance 9.170 6
2 18t Tanner Holmes 9.032 5
3 60L Landon Brooks 9.164 4
4 35 Carsen Perkins 9.204 3
5 02 Casey McClain 9.271 2
6 13 Casey Starr 9.611 1

Open Class – D Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 13 Casey Starr 9.146 0
2 35 Carsen Perkins 9.232 0
3 55d Dawson Hammes 9.427 0
4 57 Daniel Whitley 9.266 0
5 42 Ethan McKee 9.425 0
6 17 Skyler Caster 9.436 0
7 00d Dominic Tadiello 9.239 1
8 2a Renee Angel(2) 9.679 1
9 5kl Lucas Telstrom 9.493 1
10 9 Riley Clem 9.631 1

Open Class – C Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 83t Tanner Carrick 9.275 0
2 8jr Brian McGahan Jr. 9.136 0
3 49 Skyler Cole 9.243 0
4 57 Daniel Whitley 9.314 0
5 55d Dawson Hammes 9.581 0
6 13 Casey Starr 9.701 0
7 17 Skyler Caster 9.540 4
8 42 Ethan McKee 9.569 3
9 35 Carsen Perkins 9.351 2
10 20 Scotty Fox 9.689 1
11 11 Kinser Endicott 9.448 1
12 3w Richard Weststeyn 9.912 1
13 88d Dakota Cardenas 9.866 1
14 87 Steven Gannon 9.510 1
15 1c Chase Hill 9.533 1
16 31 Kinden Peacock 9.767 1

Open Class – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 02 Casey McClain 9.004 0
2 18t Tanner Holmes 9.071 0
3 8jr Brian McGahan Jr. 9.162 0
4 1w Mike Wheeler 9.328 0
5 23 Angelo Cornet 9.507 0
6 27T Tyler Matheny 9.525 0
7 57 Daniel Whitley 9.304 14
8 2 Garrett Brown 9.443 13
9 99x Brenna Johnson 9.365 12
10 49 Skyler Cole 9.404 11
11 83t Tanner Carrick 9.678 10
12 13 Casey Starr 9.811 9
13 14 Ren Eberhart 9.440 8
14 9w Kyle Woodcock(2) 9.585 7
15 24p Tanner Pettit 9.603 6
16 55d Dawson Hammes   5

Open Class – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 60L Landon Brooks 8.683 35
2 9b Brandon LaChance 8.863 30
3 86J Jesse Colwell(3) 8.800 28
4 8jr Brian McGahan Jr. 8.900 27
5 02 Casey McClain 8.886 26
6 91 Tyler Seavey 8.969 25
7 6 Ryan Foster 8.971 24
8 18t Tanner Holmes 8.750 23
9 77x Jake Park 9.080 22
10 1w Mike Wheeler 9.343 21
11 23 Angelo Cornet 9.332 20
12 3c Casey Schmitz(2) 9.235 19
13 63a Amanda Thorson 9.166 18
14 27T Tyler Matheny 9.334 17
15 123 Sean(SUB Daniel Becker) Becker(2) 9.549 16
16 01 Carsen Sousa 9.103 15

Open Intermediate – Qualifying + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 52y Dominic Gordon 8.935 30
2 26 Solomon Fogde 9.083 29
3 3 Trace Adams 9.125 28
4 21 Drake Standley 9.180 27
5 44n Deano Pinten 9.218 26
6 12 Maddy McKee 9.283 25
7 57k Kylei Keown 9.297 24
8 96 Tayton Parmer 9.317 23
9 77x Jace Lafferty 9.361 22
10 24 Alex Fowler 9.391 21
11 23c Cody Samuels 9.573 20

Open Intermediate – Heat (1) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 3 Trace Adams 9.406 14
2 52y Dominic Gordon 9.371 12
3 44n Deano Pinten 9.790 10
4 77x Jace Lafferty 9.791 9
5 57k Kylei Keown 9.621 8
6 23c Cody Samuels   7

Open Intermediate – Heat (2) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 21 Drake Standley 9.260 14
2 96 Tayton Parmer 9.429 12
3 12 Maddy McKee 9.493 10
4 26 Solomon Fogde 9.416 9
5 24 Alex Fowler 9.734 8

Open Intermediate – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 52y Dominic Gordon 9.261 6
2 44n Deano Pinten 9.122 5
3 12 Maddy McKee 9.336 4
4 3 Trace Adams 9.335 3
5 26 Solomon Fogde 9.494 2
6 21 Drake Standley 10.102 1

Open Intermediate – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 21 Drake Standley 8.955 35
2 3 Trace Adams 9.115 30
3 44n Deano Pinten 9.058 28
4 12 Maddy McKee 9.524 27
5 52y Dominic Gordon 9.127 26
6 26 Solomon Fogde 9.455 25
7 77x Jace Lafferty 9.635 24
8 23c Cody Samuels 10.009 23
9 24 Alex Fowler 10.187 22
10 96 Tayton Parmer   21
11 57k Kylei Keown 10.733 20

Sportsman – Qualifying + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 14 Brian Southers 9.102 30
2 68b Jo Jo Owens 9.119 29
3 24e Brad Curtice 9.164 28
4 29 BJ Martin 9.184 27
5 28m Michael Helwig 9.202 26
6 1m Mallorie McGahan 9.221 25
7 34 Derek Matthews 9.251 24
8 75e Eric Gannon 9.252 23
9 21 Glen McKee 9.256 22
10 52 Larry McKee 9.259 21
11 00 Braedon Enos 9.262 20
12 55d Darin Spencer 9.265 19
13 45 Tyler Ritcheson 9.292 18
14 1b Bubba Hill 9.302 17
15 5e Scott Morton 9.367 16
16 02 Sal Calderon 9.385 15
17 8k Kody Hunderman 9.425 14
18 47 Cody Brucker 9.429 13
19 00t Todd Tadiello 9.432 12
20 11 Jason Servera 9.453 11
21 2 Zachary Kavert 9.480 10
22 44s Seth Libbee 9.533 9
23 oor Angela Rohlfs 9.591 8
24 5 Aaron Yetter 9.635 7
25 22x Christian Sanchez 9.656 6
26 49 Brandon Carlson 9.850 5
27 48s Russell Smith 10.318 4
28 17x Josh Young 10.337 3
29 14x Ryan Walker 20.000 2

Sportsman – Heat (1) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 21 Glen McKee 9.317 14
2 45 Tyler Ritcheson 9.383 12
3 2 Zachary Kavert 9.459 10
4 28m Michael Helwig 9.534 9
5 14 Brian Southers 9.409 8
6 8k Kody Hunderman 9.629 7
7 14x Ryan Walker 9.876 0
8 22x Christian Sanchez 9.945 0

Sportsman – Heat (2) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 52 Larry McKee 9.226 14
2 68b Jo Jo Owens 9.431 12
3 1m Mallorie McGahan 9.493 10
4 47 Cody Brucker 9.826 9
5 44s Seth Libbee 9.680 8
6 1b Bubba Hill 9.564 7
7 49 Brandon Carlson 10.238 0

Sportsman – Heat (3) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 00 Braedon Enos 9.425 14
2 34 Derek Matthews 9.525 12
3 24e Brad Curtice 9.334 10
4 00t Todd Tadiello 9.511 9
5 oor Angela Rohlfs 9.807 8
6 5e Scott Morton 9.794 7
7 48s Russell Smith   0

Sportsman – Heat (4) + 03-14-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 55d Darin Spencer 9.378 14
2 75e Eric Gannon 9.608 12
3 29 BJ Martin 9.625 10
4 11 Jason Servera 9.640 9
5 5 Aaron Yetter 10.174 8
6 17x Josh Young 9.723 7
7 02 Sal Calderon 9.785 0

Sportsman – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 28m Michael Helwig 9.250 6
2 1m Mallorie McGahan 9.351 5
3 14 Brian Southers 9.492 4
4 68b Jo Jo Owens 9.596 3
5 29 BJ Martin 9.651 2
6 24e Brad Curtice 9.631 1

Sportsman – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 28m Michael Helwig 9.157 0
2 14 Brian Southers 9.337 0
3 1b Bubba Hill 9.507 0
4 8k Kody Hunderman 9.592 0
5 47 Cody Brucker 9.830 14
6 11 Jason Servera 9.757 13
7 5 Aaron Yetter 9.798 12
8 49 Brandon Carlson 9.976 11
9 17x Josh Young 9.542 10
10 48s Russell Smith 10.168 9
11 00t Todd Tadiello 9.573 8
12 5e Scott Morton 9.591 7
13 14x Ryan Walker 9.897 6
14 oor Angela Rohlfs 9.823 5
15 22x Christian Sanchez 10.281 4

Sportsman – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 75e Eric Gannon 9.347 35
2 1m Mallorie McGahan 9.354 30
3 24e Brad Curtice 9.491 28
4 00 Braedon Enos 9.448 27
5 52 Larry McKee 9.684 26
6 68b Jo Jo Owens 9.383 25
7 45 Tyler Ritcheson 9.417 24
8 14 Brian Southers 9.545 23
9 29 BJ Martin 9.570 22
10 2 Zachary Kavert 9.376 21
11 34 Derek Matthews 9.417 20
12 28m Michael Helwig 9.525 19
13 8k Kody Hunderman 9.688 18
14 55d Darin Spencer 9.773 17
15 1b Bubba Hill 9.686 16
16 21 Glen McKee 9.466 15

 

03-07-2020

Beginner Box – Qualifying + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 66b Braysen Rocha 10.704 30
2 3t Tyler Carlson 10.748 29
3 42 Chayce Smith 10.757 28
4 53 Carrie Osborne 10.765 27
5 4b Bentley Nelson 10.768 26
6 24jr Brody Reinolds 10.787 25
7 21 Braxton Foster 10.831 24
8 25 Logan Reeves 10.863 23
9 08 Deakon Kamisky 11.044 22
10 41 Rylinn Sharrah 11.083 21
11 80 Cooper Harder 11.091 20
12 1jr Mikey Wheeler Jr. 11.112 19
13 229 Logan Pike 11.159 18
14 2h Brooklyn Hibbard 11.164 17
15 24 Brantley Copeland 11.193 16
16 1h Harper Skaggs 11.260 15
17 17 Bentleigh Chapman 11.357 14
18 27L Maclane Lourenco 11.492 13
19 55 Paxton Peirce 11.537 12
20 6b Blake Rocha 11.594 11
21 13L Lucas Carlson 11.623 10
22 0 Blake Scovel 11.710 9
23 19 Logan Winters 11.799 8
24 78 Mallory Hirschbock 12.288 7
25 00gt Garrett Thornton 13.283 6

Beginner Box – Heat (1) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 66b Braysen Rocha 10.844 14
2 17 Bentleigh Chapman 10.826 12
3 4b Bentley Nelson 10.894 10
4 229 Logan Pike 11.318 9
5 13L Lucas Carlson 11.282 8
6 08 Deakon Kamisky 11.344 7
7 00gt Garrett Thornton 12.515 0

Beginner Box – Heat (2) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 41 Rylinn Sharrah 10.759 14
2 24jr Brody Reinolds 10.968 12
3 3t Tyler Carlson 10.910 10
4 0 Blake Scovel 11.598 9
5 2h Brooklyn Hibbard 11.753 8
6 27L Maclane Lourenco 11.508 7

Beginner Box – Heat (3) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 21 Braxton Foster 10.611 14
2 55 Paxton Peirce 11.145 12
3 24 Brantley Copeland 11.173 10
4 42 Chayce Smith 11.166 9
5 80 Cooper Harder 11.098 8
6 19 Logan Winters 12.049 7

Beginner Box – Heat (4) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 25 Logan Reeves 10.601 14
2 1jr Mikey Wheeler Jr. 10.822 12
3 53 Carrie Osborne 10.921 10
4 1h Harper Skaggs 11.439 9
5 78 Mallory Hirschbock 11.872 8
6 6b Blake Rocha 11.659 7

Beginner Box – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 53 Carrie Osborne 10.965 6
2 24jr Brody Reinolds 11.100 5
3 4b Bentley Nelson 11.045 4
4 42 Chayce Smith 11.018 3
5 3t Tyler Carlson 10.895 2
6 66b Braysen Rocha 10.902 1

Beginner Box – C Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 08 Deakon Kamisky 11.125 0
2 2h Brooklyn Hibbard 11.246 0
3 80 Cooper Harder 11.248 0
4 13L Lucas Carlson 11.231 0
5 27L Maclane Lourenco 11.622 10
6 00gt Garrett Thornton 11.778 9
7 78 Mallory Hirschbock 12.019 8
8 6b Blake Rocha 12.383 7
9 19 Logan Winters 14.678 6

Beginner Box – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 3t Tyler Carlson 10.519 0
2 53 Carrie Osborne 10.723 0
3 4b Bentley Nelson 10.876 0
4 42 Chayce Smith 10.775 0
5 229 Logan Pike 10.914 18
6 24 Brantley Copeland 10.994 17
7 08 Deakon Kamisky 11.107 16
8 80 Cooper Harder 10.990 15
9 1h Harper Skaggs 11.165 14
10 13L Lucas Carlson 11.353 13
11 0 Blake Scovel 11.575 12
12 2h Brooklyn Hibbard 11.696 11

Beginner Box – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 21 Braxton Foster 10.401 35
2 1jr Mikey Wheeler Jr. 10.619 30
3 53 Carrie Osborne 10.678 28
4 66b Braysen Rocha 10.841 27
5 24jr Brody Reinolds 10.768 26
6 41 Rylinn Sharrah 10.550 25
7 25 Logan Reeves 10.832 24
8 42 Chayce Smith 10.989 23
9 4b Bentley Nelson 10.807 22
10 55 Paxton Peirce 11.072 21
11 3t Tyler Carlson 10.656 20
12 17 Bentleigh Chapman 10.835 19

Box Stock – Qualifying + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 29 Chevy Schroer 9.893 30
2 55 Jett Barnes 10.119 29
3 5 Aiden Larimer 10.122 28
4 57vs Jacob Nuxoll 10.152 27
5 7c Corbin Seay 10.233 26
6 78 Ryan Hirschbock 10.272 25
7 91 Charlie Seavey 10.345 24
8 45m Mason Dietz 10.351 23
9 84 Jaxon Coughlin 10.369 22
10 1k Keegan Bounds 10.390 21
11 18m Mason Smith 10.392 20
12 45 Jack Myer 10.397 19
13 8 Racin Gramps 10.400 18
14 36kc KC Nystrom 10.497 17
15 4k Koen Irvin 10.526 16
16 12 Grant Proctor 10.583 15
17 2 Austin Anderson 10.591 14
18 135 Jude Grasty 10.595 13
19 23d Dash Maple 10.709 12
20 88 Sloan Selig 10.784 11
21 9 James Winters 11.152 10

Box Stock – Heat (1) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 29 Chevy Schroer 9.956 14
2 1k Keegan Bounds 10.407 12
3 91 Charlie Seavey 10.328 10
4 8 Racin Gramps 10.655 9
5 12 Grant Proctor 10.642 8
6 57vs Jacob Nuxoll 10.532 7
7 23d Dash Maple 10.922 0

Box Stock – Heat (2) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 55 Jett Barnes 10.145 14
2 45m Mason Dietz 10.106 12
3 36kc KC Nystrom 10.422 10
4 7c Corbin Seay 10.464 9
5 88 Sloan Selig 10.746 8
6 18m Mason Smith 10.905 7
7 2 Austin Anderson 10.841 0

Box Stock – Heat (3) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 78 Ryan Hirschbock 10.166 14
2 5 Aiden Larimer 9.920 12
3 45 Jack Myer 10.416 10
4 84 Jaxon Coughlin 10.442 9
5 135 Jude Grasty 10.772 8
6 4k Koen Irvin 10.750 7
7 9 James Winters 11.473 0

Box Stock – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 78 Ryan Hirschbock 10.227 6
2 57vs Jacob Nuxoll 10.413 5
3 29 Chevy Schroer 10.404 4
4 55 Jett Barnes 10.448 3
5 7c Corbin Seay 10.810 2
6 5 Aiden Larimer 10.839 1

Box Stock – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 57vs Jacob Nuxoll 10.233 0
2 12 Grant Proctor 10.360 0
3 2 Austin Anderson 10.537 0
4 88 Sloan Selig 11.054 0
5 23d Dash Maple 11.023 14
6 18m Mason Smith 10.497 13
7 4k Koen Irvin 10.558 12
8 135 Jude Grasty 10.728 11
9 9 James Winters 11.603 10

Box Stock – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 84 Jaxon Coughlin 9.888 35
2 29 Chevy Schroer 10.169 30
3 91 Charlie Seavey 9.926 28
4 57vs Jacob Nuxoll 10.090 27
5 5 Aiden Larimer 9.811 26
6 78 Ryan Hirschbock 9.988 25
7 36kc KC Nystrom 10.156 24
8 8 Racin Gramps 10.196 23
9 1k Keegan Bounds 10.197 22
10 2 Austin Anderson 10.267 21
11 55 Jett Barnes 10.078 20
12 7c Corbin Seay 10.268 19
13 45 Jack Myer 10.331 18
14 12 Grant Proctor 10.218 17
15 88 Sloan Selig 10.242 16
16 45m Mason Dietz 10.435 15

Intermediate – Qualifying + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 46 Preston Carr 8.987 30
2 1 Chance Grasty 8.997 29
3 22 Garin Mcnary 9.045 28
4 25 Seth Standley 9.048 27
5 22c Carly Holmes 9.066 26
6 2b Eric Botelho 9.070 25
7 21 Connor Grasty 9.099 24
8 80 Alan Pyszora 9.127 23
9 9L Luke Hayes 9.156 22
10 3T Tater Reich 9.188 21
11 08h Samuel Harper 9.252 20
12 10v Elliott Vannucci 9.316 19
13 13x Hunter Mason 9.328 18
14 14 Rowdy Gramps 9.347 17
15 17m Evan Gularte 9.351 16
16 14x Brysyn Simeral 9.371 15
17 10 Jennifer Osborne 9.476 14
18 2m Blake Martin 9.495 13
19 77 Brayden Williams 9.521 12
20 38 Kennedy Elledge 9.541 11
21 88k Kelan Ramsey 9.804 10
22 16 Rylinn Renaud 9.876 9
23 14a Aundrea Ramsey 10.543 8
24 64 Evan Gunderson 38.691 7

Intermediate – Heat (1) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 3T Tater Reich 9.178 14
2 25 Seth Standley 9.145 12
3 21 Connor Grasty 9.258 10
4 16 Rylinn Renaud 9.184 9
5 77 Brayden Williams 9.149 8
6 46 Preston Carr 9.132 7
7 18m Ryan McGee 9.595 0
8 13x Hunter Mason 9.593 0
9 14x Brysyn Simeral 9.958 0

Intermediate – Heat (2) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 1 Chance Grasty 9.055 14
2 22c Carly Holmes 9.282 12
3 08h Samuel Harper 9.359 10
4 10 Jennifer Osborne 9.272 9
5 14 Rowdy Gramps 9.351 8
6 38 Kennedy Elledge 9.529 7
7 80 Alan Pyszora 9.256 0
8 14a Aundrea Ramsey 13.298 0

Intermediate – Heat (3) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 2b Eric Botelho 9.160 14
2 22 Garin Mcnary 9.261 12
3 9L Luke Hayes 9.287 10
4 10v Elliott Vannucci 9.214 9
5 2m Blake Martin 9.600 8
6 17m Evan Gularte 9.467 7
7 64 Evan Gunderson 9.805 0
8 88k Kelan Ramsey 9.537 0

Intermediate – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 22 Garin Mcnary 9.421 6
2 22c Carly Holmes 9.400 5
3 1 Chance Grasty 9.421 4
4 2b Eric Botelho 9.599 3
5 46 Preston Carr 9.487 2
6 25 Seth Standley 9.486 1

Intermediate – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 46 Preston Carr 9.145 0
2 2m Blake Martin 9.709 0
3 13x Hunter Mason 9.659 0
4 38 Kennedy Elledge 9.742 0
5 77 Brayden Williams 9.460 14
6 18m Ryan McGee 9.655 13
7 64 Evan Gunderson 10.098 12
8 88k Kelan Ramsey 9.862 11
9 80 Alan Pyszora 9.238 10
10 14x Brysyn Simeral 9.781 9
11 14 Rowdy Gramps 9.731 8
12 17m Evan Gularte 10.518 7
13 14a Aundrea Ramsey   6

Intermediate – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 25 Seth Standley 9.192 35
2 1 Chance Grasty 9.221 30
3 9L Luke Hayes 9.307 28
4 22c Carly Holmes 9.420 27
5 2b Eric Botelho 9.554 26
6 46 Preston Carr 9.388 25
7 16 Rylinn Renaud 9.244 24
8 3T Tater Reich 9.423 23
9 2m Blake Martin 9.722 22
10 21 Connor Grasty 9.444 21
11 22 Garin Mcnary 9.603 20
12 10v Elliott Vannucci 9.653 19
13 08h Samuel Harper 9.682 18
14 10 Jennifer Osborne 10.041 17
15 38 Kennedy Elledge 9.703 16
16 13x Hunter Mason 10.378 15

Open Class – Qualifying + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 91 Tyler Seavey 8.840 30
2 60L Landon Brooks 8.856 29
3 18t Tanner Holmes 8.863 28
4 86J Jesse Colwell(3) 8.895 27
5 9b Brandon LaChance 8.904 26
6 63a Amanda Thorson 8.913 25
7 35 Carsen Perkins 8.920 24
8 6 Ryan Foster 8.938 23
9 02 Casey McClain 8.939 22
10 07h Shane Graham 8.966 21
11 14 Ren Eberhart 8.975 20
12 77x Jake Park 8.976 19
13 1w Mike Wheeler 8.976 18
14 87 Steven Gannon 8.990 17
15 99x Brenna Johnson 8.997 16
16 27T Tyler Matheny 9.033 15
17 01 Carsen Sousa 9.036 14
18 2 Garrett Brown 9.046 13
19 55d Dawson Hammes 9.055 12
20 57 Daniel Whitley 9.080 11
21 8jr Brian McGahan Jr. 9.096 10
22 24p Tanner Pettit 9.105 9
23 00d Dominic Tadiello 9.139 8
24 8c Anissa Curtice 9.140 7
25 13 Casey Starr 9.140 6
26 49 Skyler Cole 9.141 5
27 31 Kinden Peacock 9.145 4
28 5k Kyle Telstrom 9.151 3
29 9w Kyle Woodcock 9.157 2
30 18c Colby Fox 9.171 1
31 23 Angelo Cornet 9.182 0
32 42 Ethan McKee 9.218 0
33 20 Scotty Fox 9.231 0
34 11 Kinser Endicott 9.273 0
35 123 Sean(SUB Josh Wooten) Becker(2) 9.288 0
36 3w Richard Weststeyn 9.343 0
37 00 Travis Labat 9.719 0

Open Class – Heat (1) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 63a Amanda Thorson 9.038 14
2 91 Tyler Seavey 9.173 12
3 14 Ren Eberhart 9.168 10
4 8jr Brian McGahan Jr. 9.328 9
5 27T Tyler Matheny 9.663 8
6 49 Skyler Cole 9.534 7
7 3w Richard Weststeyn 9.417 0
8 23 Angelo Cornet 9.359 0

Open Class – Heat (2) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 01 Carsen Sousa 9.203 14
2 60L Landon Brooks 9.019 12
3 35 Carsen Perkins 9.175 10
4 77x Jake Park 9.222 9
5 31 Kinden Peacock 9.264 8
6 24p Tanner Pettit 9.342 7
7 42 Ethan McKee 9.542 0
8 00 Travis Labat 9.530 0

Open Class – Heat (3) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 1w Mike Wheeler 9.075 14
2 6 Ryan Foster 9.318 12
3 18t Tanner Holmes 9.302 10
4 5k Kyle Telstrom 9.352 9
5 2 Garrett Brown 9.235 8
6 00d Dominic Tadiello 9.370 7

Open Class – Heat (4) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 86J Jesse Colwell(3) 9.108 14
2 55d Dawson Hammes 9.224 12
3 02 Casey McClain 9.054 10
4 11 Kinser Endicott 9.377 9
5 87 Steven Gannon 9.268 8
6 9w Kyle Woodcock 9.461 7
7 8c Anissa Curtice 9.325 0

Open Class – Heat (5) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 07h Shane Graham 9.148 14
2 9b Brandon LaChance 9.226 12
3 99x Brenna Johnson 9.246 10
4 57 Daniel Whitley 9.254 9
5 18c Colby Fox 9.458 8
6 13 Casey Starr 9.609 7
7 123 Sean(SUB Josh Wooten) Becker(2) 9.606 0

Open Class – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 86J Jesse Colwell(3) 9.156 6
2 9b Brandon LaChance 9.133 5
3 18t Tanner Holmes 9.357 4
4 63a Amanda Thorson 9.469 3
5 91 Tyler Seavey 9.210 2
6 60L Landon Brooks 9.245 1

Open Class – C Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 24p Tanner Pettit 9.316 0
2 27T Tyler Matheny 9.416 0
3 49 Skyler Cole 9.412 0
4 23 Angelo Cornet 9.559 0
5 42 Ethan McKee 9.423 0
6 00 Travis Labat 9.806 0
7 8c Anissa Curtice 9.666 4
8 123 Sean(SUB Josh Wooten) Becker(2) 9.852 3
9 2 Garrett Brown 9.169 2
10 31 Kinden Peacock 9.453 1
11 9w Kyle Woodcock 9.621 1
12 13 Casey Starr 9.579 1
13 3w Richard Weststeyn 9.843 1
14 00d Dominic Tadiello 9.504 1
15 18c Colby Fox 9.651 1
16 87 Steven Gannon 9.229 1
17 20 Scotty Fox 10.313 0

Open Class – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 35 Carsen Perkins 9.083 0
2 18t Tanner Holmes 9.178 0
3 02 Casey McClain 9.257 0
4 77x Jake Park 9.416 0
5 24p Tanner Pettit 9.470 0
6 8jr Brian McGahan Jr. 9.386 0
7 5k Kyle Telstrom 9.551 14
8 11 Kinser Endicott 9.566 13
9 23 Angelo Cornet 9.602 12
10 27T Tyler Matheny 9.670 11
11 49 Skyler Cole 9.597 10
12 42 Ethan McKee 9.498 9
13 99x Brenna Johnson 9.480 8
14 57 Daniel Whitley 9.350 7
15 00 Travis Labat 9.622 6
16 14 Ren Eberhart 9.301 5

Open Class – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 91 Tyler Seavey 9.071 35
2 9b Brandon LaChance 9.235 30
3 1w Mike Wheeler 9.353 28
4 01 Carsen Sousa 9.186 27
5 35 Carsen Perkins 9.388 26
6 77x Jake Park 9.315 25
7 86J Jesse Colwell(3) 9.372 24
8 24p Tanner Pettit 9.508 23
9 8jr Brian McGahan Jr. 9.387 22
10 55d Dawson Hammes 9.482 21
11 63a Amanda Thorson 9.498 20
12 02 Casey McClain 9.486 19
13 6 Ryan Foster 9.341 18
14 60L Landon Brooks 9.252 17
15 07h Shane Graham 9.661 16
16 18t Tanner Holmes 9.793 15

Open Intermediate – Qualifying + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 3 Trace Adams 9.032 30
2 52y Dominic Gordon 9.046 29
3 44n Dean O’Pinten 9.085 28
4 21 Drake Standley 9.097 27
5 26 Solomon(SUB Carly Holmes) Fogde 9.165 26
6 85 Nate Jones 9.203 25
7 96 Tayton Parmer 9.276 24
8 8m Brenden McMaster 9.366 23
9 57k Kylei Keown 9.524 22
10 12 Maddy McKee 9.598 21
11 5c Cody Frerichs 9.599 20
12 77x Jace Lafferty 9.894 19

Open Intermediate – Heat (1) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 44n Dean O’Pinten 9.156 14
2 26 Solomon(SUB Carly Holmes) Fogde 9.173 12
3 96 Tayton Parmer 9.332 10
4 57k Kylei Keown 9.638 9
5 5c Cody Frerichs 9.736 8
6 3 Trace Adams 9.220 7

Open Intermediate – Heat (2) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 52y Dominic Gordon 9.261 14
2 85 Nate Jones 9.412 12
3 21 Drake Standley 9.328 10
4 12 Maddy McKee 9.650 9
5 8m Brenden McMaster 9.600 8
6 77x Jace Lafferty 10.150 7

Open Intermediate – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 26 Solomon(SUB Carly Holmes) Fogde 9.231 6
2 44n Dean O’Pinten 9.261 5
3 3 Trace Adams 9.194 4
4 52y Dominic Gordon 9.277 3
5 85 Nate Jones 9.670 2
6 21 Drake Standley 9.328 1

Open Intermediate – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 44n Dean O’Pinten 9.110 35
2 52y Dominic Gordon 9.257 30
3 26 Solomon(SUB Carly Holmes) Fogde 8.992 28
4 3 Trace Adams 9.197 27
5 21 Drake Standley 9.272 26
6 12 Maddy McKee 9.456 25
7 8m Brenden McMaster 9.592 24
8 96 Tayton Parmer 9.496 23
9 77x Jace Lafferty 9.456 22
10 57k Kylei Keown 9.546 21
11 85 Nate Jones 9.605 20
12 5c Cody Frerichs 10.055 19

Sportsman – Qualifying + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 14 Brian Southers 9.240 30
2 75e Eric Gannon 9.243 29
3 28m Michael Helwig 9.280 28
4 21 Glen McKee 9.293 27
5 1m Mallorie McGahan 9.353 26
6 52 Larry McKee 9.396 25
7 34 Derek Matthews 9.398 24
8 02 Sal Calderon 9.399 23
9 29 BJ Martin 9.401 22
10 9 Anthony Pope 9.429 21
11 00t Todd Tadiello 9.437 20
12 45 Tyler Ritcheson 9.463 19
13 5e Scott Morton 9.484 18
14 2 Zachary Kavert 9.497 17
15 54 Allan Sanders 9.510 16
16 2w Wyatt Brown 9.551 15
17 55d Darin Spencer 9.555 14
18 00 Braedon Enos 9.580 13
19 11 Jason Servera 9.586 12
20 14x Ryan Walker 9.598 11
21 29t Casey Barris 9.722 10
22 oor Angela Rohlfs 9.797 9
23 22x Christian Sanchez 9.832 8
24 77x David Hicken 10.034 7
25 35 David Hicken JR 10.127 6
26 1t Donnie Ritcheson   5
27 47 Cody Brucker   4

Sportsman – Heat (1) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 29 BJ Martin 9.372 14
2 14 Brian Southers 9.425 12
3 1m Mallorie McGahan 9.564 10
4 55d Darin Spencer 9.790 9
5 5e Scott Morton 9.830 8
6 35 David Hicken JR 10.290 7
7 29t Casey Barris 10.798 0

Sportsman – Heat (2) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 75e Eric Gannon 9.190 14
2 52 Larry McKee 9.424 12
3 2 Zachary Kavert 9.435 10
4 00 Braedon Enos 9.474 9
5 9 Anthony Pope 9.426 8
6 oor Angela Rohlfs 9.905 7

Sportsman – Heat (3) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 00t Todd Tadiello 9.469 14
2 28m Michael Helwig 9.435 12
3 54 Allan Sanders 9.829 10
4 34 Derek Matthews 9.766 9
5 11 Jason Servera 9.681 8
6 22x Christian Sanchez 9.814 7
7 47 Cody Brucker 9.759 0

Sportsman – Heat (4) + 03-07-2020 – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 21 Glen McKee 9.356 14
2 45 Tyler Ritcheson 9.456 12
3 2w Wyatt Brown 9.661 10
4 14x Ryan Walker 9.573 9
5 77x David Hicken 10.210 8
6 02 Sal Calderon 9.583 7

Sportsman – Trophy Dash – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 52 Larry McKee 9.423 6
2 1m Mallorie McGahan 9.413 5
3 28m Michael Helwig 9.381 4
4 14 Brian Southers 9.484 3
5 21 Glen McKee 9.598 2
6 75e Eric Gannon 9.390 1

Sportsman – B Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 34 Derek Matthews 9.488 0
2 55d Darin Spencer 9.551 0
3 14x Ryan Walker 9.520 0
4 02 Sal Calderon 9.570 0
5 00 Braedon Enos 9.640 14
6 5e Scott Morton 9.603 13
7 22x Christian Sanchez 9.703 12
8 oor Angela Rohlfs 10.393 11
9 77x David Hicken 10.508 10
10 35 David Hicken JR 10.395 9
11 9 Anthony Pope 9.916 8
12 11 Jason Servera 10.000 7
13 1t Donnie Ritcheson 9.985 6
14 29t Casey Barris 10.360 5
15 47 Cody Brucker 9.991 4

Sportsman – A Main – Results

”Pos” No. Name Best Tm Points
1 75e Eric Gannon 9.299 35
2 1m Mallorie McGahan 9.348 30
3 14 Brian Southers 9.516 28
4 52 Larry McKee 9.364 27
5 55d Darin Spencer 9.550 26
6 34 Derek Matthews 9.690 25
7 2w Wyatt Brown 9.688 24
8 54 Allan Sanders 9.839 23
9 2 Zachary Kavert 9.568 22
10 45 Tyler Ritcheson 9.676 21
11 21 Glen McKee 9.418 20
12 02 Sal Calderon 9.649 19
13 00t Todd Tadiello 9.673 18
14 14x Ryan Walker 9.696 17
15 28m Michael Helwig 9.412 16
16 29 BJ Martin 9.672 15
 

2020 WEST COAST NATIONALS CANCLED

 

This is not the post that we were hoping to send out, but unfortunately we learned today that we would not be able to run the West Coast Nationals. The Tehama District Fair board informed us that because of the new restrictions set by California’s governor regarding social events now being lowered to 50 people the event wouldn’t be approved. As past racers and now promoters we looked forward to this race and brainstormed every possible avenue to make it work. We will refund online registrations and if you paid by check we will mail you a refund. In regards to our banquet, that too was canceled. We are currently trying to decide how to best give out all the awards and payouts. Regarding the purse for the A main drivers who raced points race 12, we will mail you your winnings, or we can make other arrangements. All of us at Red Bluff Outlaws want to thank all the fans and racers, we have the best team and racing family. Maybe we can start out the new season with a Fall Classic…. those pretty Eagles sitting in our race shop are waiting for homes.

KENYON MIDGET SERIES CALIFOrNIA LIGHTNING SERIES
 

2020 California Lightning Sprint Car Series Schedule

 

March 14th              Bakersfield Speedway

 

March 21st              Ventura Raceway

 

April 18th                 Bakersfield Speedway

 

May 2nd                   Ventura Raceway

 

June 6th                  Ventura Raceway

 

June 13th                Bakersfield Speedway

 

June 27th                Merced Speedway Wayne Albright Memorial (Civil War Series/Non-Wing Challenge)

 

July 25th                  Santa Maria Raceway (with King of the West Sprint Cars)

 

August 15th             Santa Maria Raceway (with USAC/CRA Sprint Cars)

 

August 29th             Ventura Raceway

 

September 5th         Ventura Raceway

 

September 19th       Bakersfield Speedway

 

October 3rd             Ventura Raceway

 

October 31st            Ventura Raceway

 

November 17th        (with USAC National Midgets)

 

 

RUSH SPRINT CAR SERIES TOP GUN SPRINT SERIES

Sat, 4/11 Tyler County Speedway
Sat, 5/2 Pittsburgh
Sat, 5/9 Pittsburgh
Sat, 5/23 Sharon Speedway
Sun, 5/24 Tyler County Speedway
Sat, 5/30 Sharon Speedway
Sat, 6/6 Sharon Speedway
Sat, 6/13 Pittsburgh
Tue, 6/16 Sharon Speedway
Sat, 6/20 Sharon Speedway
Sat, 6/27 Sharon Speedway
Sat, 7/4 Pittsburgh
Sat, 7/11 Tyler County Speedway
Sun, 7/12 TBA
Sat, 7/18 Sharon Speedway
Sun, 7/19 Eriez Speedway
Fri, 7/24 Lernerville Speedway
Sat, 7/25 Tyler County Speedway
Sat, 8/1 Sharon Speedway
Sat, 8/15 Sharon Speedway
Sat, 8/22 Pittsburgh
Fri, 8/28 Lernerville Speedway
Sat, 8/29 Sharon Speedway
Sun, 9/6 Eriez Speedway
Fri, 9/11 Sharon Speedway
Sat, 9/12 Raceway 7
Sat, 9/19 Pittsburgh
Fri, 9/25 Genesee Speedway
Sat, 9/26 Genesee Speedway

Fri-Sat, 10/16-17 Lernerville Speedway

 

usac

ASCS

ALL STARS

fast 410 sprints

carolina sprints

red buff sprint cars

PIRELLI WORLD CUP

IMSA

SCCA

Rush late models

  crate racin usa

LOCAL TRACK NEWS

previous racing

RACING INSIDER

Trackpass

ONE ON ONE

ANNUAL AWARDS

previous  news

LOCAL TRACK racing

performance racing industry

MEET the staff

web site info

site news

HALL OF FAME

contact us

nascar nana

multimedia

driver & team press releases

upcoming events & shows

 


visit OUR SPONSORS
 
  https://gallery.mailchimp.com/a4270f635bf4cc53c9204e08d/images/6ea8487f-0dd6-47bb-8a1e-a6a0e7668b28.png    Image result for impact racing https://static.wixstatic.com/media/a22407_12bfef20121a47efa29e3ca31bf32d99.jpg/v1/fill/w_195,h_108,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01/a22407_12bfef20121a47efa29e3ca31bf32d99.jpghttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSIwZkUYucSwOirwQjd6Mqej7QfS0_N2n94ZU6E2_d0E2-f0r27

©2002-2020 MOTOR SPORTS GARAGE PRODUCTIONS,  All Rights Reserved

ALL LOGOS ARE REGISTERED TRADEMARKS OF THE RACING SERIES AND ARE USED FOR EDITORIAL PURPOSES ONLY

ALL PICTURES ARE PROPERTY OF THE RACING SERIES AND ARE USED FOR EDITORIAL PURPOSES ONLY

NO PART OF THE SITE CAN BE COPIED OR REPRODUCED WITHOUT WRITTEN PERMISSION OF MOTORSPORTSGARAGE PRODUCTIONS

This site is dedicated to my dad " Hoot" who introduced me to the great sport of auto racing............. rest in peace  DAD !

CHARLIE PATTERSON.....................MY FRIEND THAT SUPPORTED ME WHEN NO ONE ELSE WOULD 

 gary lee.................auto racing broadcast legend and personnel friend

 Carroll Horton .......................................life long friend and indy car owner

larry criss....................A true race fan LIKE AN UNCLE TO ME